SEP sprzeciwia się likwidacji obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków - SEP - STOWARZYSZENIE ELEKTRYKÓW POLSKICH - UPRAWNIENIA SEP - NORMY ELEKTRYCZNE - PRAWO ENERGETYCZNE - KWALIFIKACJE - UPRAWNIENIA ELEKTRYCZNE - NOWELIZACJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności SEP sprzeciwia się likwidacji obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków
drukuj stronę
poleć znajomemu

SEP sprzeciwia się likwidacji obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków

SEP sprzeciwia się likwidacji obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków
źródło: ENERGA

Stowarzyszenie Elektryków Polskich zdecydowanie sprzeciwiło się usunięciu z Prawa energetycznego zapisu o obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków i napisało list w tej sprawie do senatorów RP. 

W sierpniowym numerze "Energetyki" zostanie opublikowany artykuł 48. nowelizacja polskiego Prawa energetycznego! przedstawiający stanowisko SEP, w którym czytamy, że: "zawód elektryka należy do zawodów trudnych i odpowiedzialnych. Od umiejętności elektryka uzależnione jest nie tylko funkcjonowanie i sprawność urządzeń, ale również jego, jak i innych bezpieczeństwo, a nawet życie. Należy zdawać sobie sprawę, że uprawianie tego zawodu zarówno przy budowie nowych obiektów, jak i przy prowadzeniu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wymaga ogromnej odpowiedzialności, znajomości zasad budowy i działania urządzeń oraz przepisów dotyczących prawidłowej, bezpiecznej pracy na każdym jej etapie. Zawód ten podlega ciągłemu rozwojowi i odmładzaniu wraz z rozwojem technologii. Elektryk musi być zatem fachowcem, którego kwalifikacje muszą być permanentnie podnoszone, a także okresowo sprawdzane i weryfikowane".

SEP argumentuje, że z krajów europejskich w Polsce jest najwięcej wypadków związanych z porażeniem prądem elektrycznym, a sieci elektryczne różnych napięć są niedoinwestowane i niedostosowane do powstających zmian klimatycznych. W ok. 80% przypadków przyczyną wypadków jest zła organizacja pracy oraz brak znajomości procedur i przepisów. Poprawa tej sytuacji wymaga ciągłego szkolenia i podnoszenia kwalifikacji personelu wykonawczego i nadzoru. Według SEP takie umiejętności można osiągnąć jedynie poprzez podnoszenie kwalifikacji i okresowe ich sprawdzanie, co często jest jedynym bodźcem do uzupełnienia wiedzy z zakresu szybko zmieniających się norm i przepisów dostosowywanych do standardów UE i przepisów międzynarodowych, a także szybkiego postępu technicznego i wprowadzania nowych materiałów i urządzeń oraz rozwiązań technicznych i technologicznych.

Stowarzyszenie skierowało list do senatorów RP, w którym zwraca się z apelem o przemyślenie usuniętych z Prawa energetycznego zaleceń dotyczących okresowości sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków. Autorzy listu uzasadniają, że dotychczasowa liberalizacja przepisów w Prawie energetycznym daje możliwość pracy bez praktyki, a nawet bez stosownego wykształcenia w zawodzie, co stwarza według nich zagrożenie dla życia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych, cieplnych i gazowych i może przyczynić się do istotnego wzrostu liczby wypadków. 

Zwracają oni również uwagę, że w wielu krajach UE istnieje obowiązek okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych (m.in. w Niemczech, państwie o najwyższym w Europie poziomie kształcenia zawodowego, sprawdzeniu kwalifikacji podlegają pracownicy co 5 lat).

Źródło: CIRE
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Takie cyrki z kwalifikacjami są tylko w Polsce . W niemczech skończyłes szkołę zdobyłeś tytuł czeladnika i wara dla organizacji jakichkolwiek do twoich kwalifikacji. Mistrz zaś to jest swiętą krową i może prawie wszystko. Moim zdaniem problem leży w wypuszczaniu z szkół młodych bez zbednych praktyk -odpowiednich i z odpowiednim nastawieniem do pracy. nie ma takich papierów kwalifikacyjnych które by wyeliminowały bublaży i ludzi którzy lekceważą przepisy tak bhp jak i inne. więć rynek niech weryfikuje
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl