Portugalczycy wytwarzają elektryczność z ruchu ciał - MICROSOFT - ODZYSKIWANIE ENERGII KINETYCZNEJ - PORTUGALIA - LIZBONA - EMOVE - EDP
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Portugalczycy wytwarzają elektryczność z ruchu ciał
drukuj stronę
poleć znajomemu

Portugalczycy wytwarzają elektryczność z ruchu ciał

Zespół portugalskich naukowców opracował formułę Emove, pozwalającą na wytwarzanie elektryczności z ruchu dynamicznych przedmiotów i poruszających się ludzkich ciał.  

Projekt, którego autorami jest sześcioosobowa ekipa badaczy z lizbońskich uniwersytetów Nowego i Katolickiego oraz stołecznego Wyższego Instytutu Technicznego, ma być jeszcze w tym roku udoskonalany przez Portugalczyków w amerykańskiej Dolinie Krzemowej.

"Opracowana przez nas technologia umożliwia wykorzystanie energii kinetycznej w produkcji przemysłowej, i już wkrótce pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej i przekazywanie jej do sieci. Panel bazujący na nowej technologii jest w stanie produkować 500 kWh." - poinformował Carlos Pacheco, członek grupy badawczej.

Według portugalskich naukowców, nowa technologia opiera się na działaniu generatora energii, który może zostać zastosowany w obiektach o różnej wielkości. "Emove można wykorzystać do skonstruowania nawet niewielkich, nanometrycznej wielkości elementów dla urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, mp3, aparaty fotograficzne czy kamery video. Ich działanie uzależnione będzie od automatycznego poruszania się składowych części przedmiotu, bądź samego urządzenia" - ujawnił Carlos Pacheco.

Wśród sponsorów badań technologicznych prowadzonych przez Portugalczyków jest m.in. firma Microsoft oraz największy portugalski producent energii elektrycznej spółka EDP.

Zainteresowanie nową technologią wykazało już ponad 60 światowych firm z branży telekomunikacyjnej, energetycznej oraz informatycznej, w tym, m.in. Intel. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów dotychczasowych rozmów na temat wykorzystania naszego patentu" - dodał portugalski badacz.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl