Niemcy: energooszczędne żarówki drożeją nawet o 25% - OŚWIETLENIE - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - NIEMCY - RYNEK OŚWIETLENIOWY - ŻARÓWKI HALOGENOWE - WOLFRAMOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Niemcy: energooszczędne żarówki drożeją nawet o 25%
drukuj stronę
poleć znajomemu

Niemcy: energooszczędne żarówki drożeją nawet o 25%

Niemcy: energooszczędne żarówki drożeją nawet o 25%

Od czwartku sklepy w krajach UE nie mogą już zamawiać tradycyjnych żarówek o mocy 60-watów. Mogą jednak wyprzedać posiadane zapasy. To kolejny etap wycofywania z rynku w UE energochłonnych żarówek oraz halogenowych starego typu. Tymczasem producenci oświetlenia informują, że lampy energooszczędne zdrożeją nawet o 25%.

Już w 2009 r. wycofano z handlu wolframowe żarówki 100-watowe, a od 1 września 2010 r. - 75-watowe. W przyszłym roku podobny los czeka żarówki 40- i 25-watowe, a najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w 2016 r.

Tradycyjne żarówki - przekonują ich przeciwnicy - marnują aż 90 proc. zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 proc. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe), które mają stopniowo zastąpić tradycyjne żarówki wolframowe, są kilka, a czasami kilkanaście razy bardziej wydajne, zużywając mniej prądu.

Jednak pożegnanie z tradycyjnym żarówkami może drogo kosztować konsumentów, przynajmniej w Niemczech. W środę niemiecki producent oświetlenia Osram zasygnalizował, że żarówki energooszczędne zdrożeją nawet o 25 proc. Także holenderski koncern Philips planuje podniesienie cen energooszczędnych żarówek średnio o 20-25 proc. - podała niemiecka agencja dpa.

Obie firmy zaznaczają, że wzrost cen nie ma związku z wycofywaniem z handlu tradycyjnych żarówek, lecz jest konsekwencją eksplozji cen surowców. "Rzadkie zasoby naturalne podrożały w ciągu minionych 12 miesięcy o 700 procent" - powiedział dpa rzecznik firmy Osram Stefan Schmidt. Dodał, że to, w jakim stopniu podwyżki dotkną indywidualnych konsumentów, zależy w dużej mierze od dystrybutorów.

W produkcji żarówek energooszczędnych wykorzystuje się lantan, europ, terb oraz itr, należące do tzw. rzadkich zasobów. Ponad 95 proc. tych zasobów pochodzi z Chin, które sztucznie ograniczają ich eksport.

Plan wycofywania żarówek tradycyjnych ze sklepów:

Wrzesień 2009Wszystkie żarówki matowe/powlekane; Wszystkie żarówki przezroczyste o mocy 100 W i większej, poniżej klasy oszczędności energetycznej C
Wrzesień 2010Wszystkie żarówki przezroczyste o mocy 75 W i większej, poniżej klasy oszczędności energetycznej C
Wrzesień 2011       Wszystkie przezroczyste żarówki o mocy 60 W i większej
Wrzesień 2012Wszystkie przezroczyste żarówki o mocy poniżej 60 W
Wrzesień 2013W życie wejdą zaostrzone normy wydajności.
Wrzesień 2016Wszystkie przezroczyste żarówki poniżej klasy oszczędności energetycznej B

Nowe przepisy nie obejmą:

  • Lamp kierunkowych, np. punktowych (reflektorków).
  • Lamp specjalnego przeznaczenia (np. do urządzeń) oraz żarówek liniowych o specjalnej podstawie.

Źródło: PAP, Philips

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl