Białe światło LED bardziej niebezpieczne dla zdrowia? - OŚWIETLENIE - LAMPY LED - LAMPY METALOHALOGENKOWE - LEDÓWKI - LAMPY HPS - WYSOKOPRĘŻNE LAMPY SODOWE - MELATONINA - ZDROWIE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Białe światło LED bardziej niebezpieczne dla zdrowia?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Białe światło LED bardziej niebezpieczne dla zdrowia?

Białe światło LED bardziej niebezpieczne dla zdrowia?

Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że ekspozycja na białe światło lamp LED zmniejsza wydzielanie przez mózg melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za regulację naszego biologicznego zegara, znacznie bardziej niż ekspozycja na żółto-pomarańczowe światło emitowane przez wysokoprężne lampy sodowe (HPS). Do takich wniosków doszedł profesor Abraham Haim z Uniwersytetu w Hajfie.

Melatonina, oprócz tego, że reguluje nasz zegar biologiczny, wykazuje także wysokie działanie przeciwutleniające i posiada silne właściwości hamujące wzrost komórek nowotworowych.

O tym, że białe światło blokuje wytwarzanie przez szyszynkę melatoniny wiadomo było od dawna, jednak dopiero badania przeprowadzone wspólnie przez astronomów, fizyków i biologów z Uniwersytetu w Hajfie, włoskiego Naukowo-Technologicznego Instytutu Zanieczyszczenia Światłem (ISTIL) i National Geophysical Data Center w Boulder, Colorado w USA wykazały, że istnieją różnice w hamowaniu wytwarzania melatoniny w zależności od rodzaju światła emitowanego przez różne źródła.

Okazało się, że lampy metalohalogenkowe dające światło białe, używane m.in. do oświetlenia stadionów, hamują wydzielanie melatoniny w tempie ponad 3 razy szybszym niż wysokoprężne lampy sodowe, które dają pomarańczowo-żółte światło. Natomiast lampy LED dające światło białe tłumiły wydzielanie melatoniny w tempie ponad 5 razy szybszym w porównaniu z lampami HPS.

Badania zostały niedawno opublikowane w "Journal of Environmental Management".

Źródło: LEDinside

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl