IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce - ENERGETYKA SŁONECZNA - OZE - KOLEKTORY SŁONECZNE - NFOŚIGW - INSTYTUT ENERGETYKI ODNAWIALNEJ - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce

IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce
fot. Schüco

Z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że sprzedaż na polskim rynku urządzeń dla energetyki słonecznej wzrośnie w tym roku o 20-25% i tendencja ta będzie utrzymywać się w przyszłości - poinformował Puls Biznesu.

Z badań IEO wynika, że w naszym kraju jest średnio rocznie 1,6 tys. godzin słonecznych, czyli są o ponad połowę mniej niż we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji czy w Grecji. Nie przeszkadza to jednak dynamicznemu tempu rozwoju polskiej energetyki słonecznej. Ze sprzedażą 146 tys. mkw. kolektorów w 2010 r. Polska znajduje się obecnie na ósmym miejscu w Europie, gdzie liderem są Niemcy z wynikiem 1,15 mln mkw. – podaje Puls Biznesu.

Mniej optymistyczne są firmy, które szacują, że sprzedaż kolektorów słonecznych wzrośnie tym roku o 10-15 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

Prezes IEO Grzegorz Wiśniewski ocenia w Pulsie Biznesu polski rynek energetyki słonecznej jako przewidywalny i perspektywiczny. W tym roku wzrost sprzedaży na nim stymulowany jest dzięki kumulacja dotacji. Oprócz środków z NFOŚiGW dostępne są też dotacje w wysokości 300 mln zł z funduszu szwajcarskiego oraz z regionalnych programów operacyjnych na blisko 500 mln zł na lata 2011-12. Pomimo tego, że w przyszłym roku wyczerpią się prawdopodobnie środki z dotacji z regionalnych programów operacyjnych i funduszu szwajcarskiego, utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu sprzedaży kolektorów słonecznych możliwe będzie dzięki wzrost cen energii i paliw - powiedział Wiśniewski. Popyt na kolektory w kolejnych latach będzie zależeć też od wsparcia ich sprzedaży w powstającej ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Według informacji w Pulsie Biznesu, krajowy rynek kolektorów słonecznych szacowany jest na 30 mld zł do 2020 r. Zainstalowanych zostanie w tym czasie 14,7 mln mkw tego typu urządzeń.

Źródło: Puls Biznesu
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl