IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce - ENERGETYKA SŁONECZNA - OZE - KOLEKTORY SŁONECZNE - NFOŚIGW - INSTYTUT ENERGETYKI ODNAWIALNEJ - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce

IEO przewiduje 20% wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce
fot. Schüco

Z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że sprzedaż na polskim rynku urządzeń dla energetyki słonecznej wzrośnie w tym roku o 20-25% i tendencja ta będzie utrzymywać się w przyszłości - poinformował Puls Biznesu.

Z badań IEO wynika, że w naszym kraju jest średnio rocznie 1,6 tys. godzin słonecznych, czyli są o ponad połowę mniej niż we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji czy w Grecji. Nie przeszkadza to jednak dynamicznemu tempu rozwoju polskiej energetyki słonecznej. Ze sprzedażą 146 tys. mkw. kolektorów w 2010 r. Polska znajduje się obecnie na ósmym miejscu w Europie, gdzie liderem są Niemcy z wynikiem 1,15 mln mkw. – podaje Puls Biznesu.

Mniej optymistyczne są firmy, które szacują, że sprzedaż kolektorów słonecznych wzrośnie tym roku o 10-15 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

Prezes IEO Grzegorz Wiśniewski ocenia w Pulsie Biznesu polski rynek energetyki słonecznej jako przewidywalny i perspektywiczny. W tym roku wzrost sprzedaży na nim stymulowany jest dzięki kumulacja dotacji. Oprócz środków z NFOŚiGW dostępne są też dotacje w wysokości 300 mln zł z funduszu szwajcarskiego oraz z regionalnych programów operacyjnych na blisko 500 mln zł na lata 2011-12. Pomimo tego, że w przyszłym roku wyczerpią się prawdopodobnie środki z dotacji z regionalnych programów operacyjnych i funduszu szwajcarskiego, utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu sprzedaży kolektorów słonecznych możliwe będzie dzięki wzrost cen energii i paliw - powiedział Wiśniewski. Popyt na kolektory w kolejnych latach będzie zależeć też od wsparcia ich sprzedaży w powstającej ustawa o odnawialnych źródłach energii.

Według informacji w Pulsie Biznesu, krajowy rynek kolektorów słonecznych szacowany jest na 30 mld zł do 2020 r. Zainstalowanych zostanie w tym czasie 14,7 mln mkw tego typu urządzeń.

Źródło: Puls Biznesu
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl