"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych - LED - PROJEKT OŚWIETLENIA BIURA - NIEMCY - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - INSTYTUT FRAUNHOFERA - CEBIT 2012
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności "Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych

"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych
fot. Fraunhofer IAO

Inżynierowie z Instytutu Fraunhofera w Stuttgarcie opracowali rozwiązanie bazujące na oświetleniu LED pozwalające odtworzyć w budynkach poczucie przestrzeni i wolności, jakiego doświadczamy będąc na zewnątrz. Panele oświetleniowe LED zainstalowane w suficie symulują warunki oświetleniowe, które przypominają te wytworzone przez płynące po niebie chmury.

"Wirtualne niebo" tworzą panele oświetleniowe o wymiarach 50x50 cm. Każdy z nich składa się z 288 diod LED. Pod nimi umieszczana jest jasna tkanina, pełniąca rolę dyfuzora, dzięki czemu poszczególne diody nie są widoczne, a pomieszczenie jest oświetlone równomiernie.

Dla uzyskania pełnego spektrum światła użyto czerwonych, zielonych, niebieskich i białych diod elektroluminescencyjnych. Ta kombinacja pozwala wygenerować ponad 16 mln barw.

Głównym celem projektu było zapewnienie pracownikom naturalnego oświetlenia w pochmurne dni, kiedy warunki pogodowe mogą zmniejszać efektywność pracy. Aby osiągnąć ten cel naukowcy z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO dokładnie zbadali światło naturalne oraz to w jaki sposób i jak szybko zmienia się jego widmo, kiedy chmury przemieszczają się na niebie.

- LED'y pozwalają nam symulować dynamiczne zmiany oświetlenia w sposób, który jest nie do rozpoznania gołym okiem. W przeciwnym razie oświetlenie mogłoby rozpraszać ludzi w ich pracy. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu zmiany na wirtualnym niebie nie tylko nie rozpraszają, ale wzmacniają koncentrację pracowników, zwiększają czujność i sprzyjają ich dobremu samopoczuciu - powiedział pracujący przy projekcie dr Matthias Bues.

Wyniki wstępnych badań wskazują, że użytkownicy uważają dynamiczne oświetlenie za niezwykle przyjemne. W badaniu wzięło udział dziesięciu wolontariuszy, którzy wykonywali codzienną pracę przez 4 dni w różnych warunkach ze względu na dynamikę oświetlenia. W pierwszym dniu światło było statyczne, w drugim ulegało delikatnym fluktuacjom, a w trzecim zmieniało się dynamicznie. Czwartego dnia uczestnicy mogli wybrać rodzaj oświetlenia, który preferują i 80% zdecydowało się na szybkie, dynamiczne oświetlenie.

Prototyp "wirtualnego nieba" zawierał w sumie 34560 diod zajmujących powierzchnię 34 m2. Przy pełnej mocy "niebo" świeciło się z intensywnością ponad 3000 luksów, ale już  500-1000 luksów wystarczy dla stworzenia komfortowego poziomu oświetlenia.

"Wirtualne niebo" o powierzchni prawie 8 m2 zostanie zaprezentowane na najbliższych targach CeBIT w Hanowerze (6-10 marca 2012). Jego koszt naukowcy wycenili na około 1000 euro za metr kwadratowy, ale cena ta znacznie spadnie po rozpoczęciu produkcji na większą skalę.

wirtualne niebo LED

Źródło: fraunhofer.de

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
zna ktoś link gdzie można kupić to cudo :)????
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl