"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych - LED - PROJEKT OŚWIETLENIA BIURA - NIEMCY - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - INSTYTUT FRAUNHOFERA - CEBIT 2012
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności "Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych

"Sztuczne niebo" - dynamiczne oświetlenie LED dla wnętrz biurowych
fot. Fraunhofer IAO

Inżynierowie z Instytutu Fraunhofera w Stuttgarcie opracowali rozwiązanie bazujące na oświetleniu LED pozwalające odtworzyć w budynkach poczucie przestrzeni i wolności, jakiego doświadczamy będąc na zewnątrz. Panele oświetleniowe LED zainstalowane w suficie symulują warunki oświetleniowe, które przypominają te wytworzone przez płynące po niebie chmury.

"Wirtualne niebo" tworzą panele oświetleniowe o wymiarach 50x50 cm. Każdy z nich składa się z 288 diod LED. Pod nimi umieszczana jest jasna tkanina, pełniąca rolę dyfuzora, dzięki czemu poszczególne diody nie są widoczne, a pomieszczenie jest oświetlone równomiernie.

Dla uzyskania pełnego spektrum światła użyto czerwonych, zielonych, niebieskich i białych diod elektroluminescencyjnych. Ta kombinacja pozwala wygenerować ponad 16 mln barw.

Głównym celem projektu było zapewnienie pracownikom naturalnego oświetlenia w pochmurne dni, kiedy warunki pogodowe mogą zmniejszać efektywność pracy. Aby osiągnąć ten cel naukowcy z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO dokładnie zbadali światło naturalne oraz to w jaki sposób i jak szybko zmienia się jego widmo, kiedy chmury przemieszczają się na niebie.

- LED'y pozwalają nam symulować dynamiczne zmiany oświetlenia w sposób, który jest nie do rozpoznania gołym okiem. W przeciwnym razie oświetlenie mogłoby rozpraszać ludzi w ich pracy. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu zmiany na wirtualnym niebie nie tylko nie rozpraszają, ale wzmacniają koncentrację pracowników, zwiększają czujność i sprzyjają ich dobremu samopoczuciu - powiedział pracujący przy projekcie dr Matthias Bues.

Wyniki wstępnych badań wskazują, że użytkownicy uważają dynamiczne oświetlenie za niezwykle przyjemne. W badaniu wzięło udział dziesięciu wolontariuszy, którzy wykonywali codzienną pracę przez 4 dni w różnych warunkach ze względu na dynamikę oświetlenia. W pierwszym dniu światło było statyczne, w drugim ulegało delikatnym fluktuacjom, a w trzecim zmieniało się dynamicznie. Czwartego dnia uczestnicy mogli wybrać rodzaj oświetlenia, który preferują i 80% zdecydowało się na szybkie, dynamiczne oświetlenie.

Prototyp "wirtualnego nieba" zawierał w sumie 34560 diod zajmujących powierzchnię 34 m2. Przy pełnej mocy "niebo" świeciło się z intensywnością ponad 3000 luksów, ale już  500-1000 luksów wystarczy dla stworzenia komfortowego poziomu oświetlenia.

"Wirtualne niebo" o powierzchni prawie 8 m2 zostanie zaprezentowane na najbliższych targach CeBIT w Hanowerze (6-10 marca 2012). Jego koszt naukowcy wycenili na około 1000 euro za metr kwadratowy, ale cena ta znacznie spadnie po rozpoczęciu produkcji na większą skalę.

wirtualne niebo LED

Źródło: fraunhofer.de

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
zna ktoś link gdzie można kupić to cudo :)????
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl