Robot zwiadowczy z Politechniki Warszawskiej - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - CZUJNIKI - ROBOTYKA - ZMYSŁY - KAMERY - PIAP - ROBOTYKA MOBILNA - ROBOT INSPEKCYJNY - ROBOT ZWIADOWCZY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Robot zwiadowczy z Politechniki Warszawskiej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Robot zwiadowczy z Politechniki Warszawskiej

Robot zwiadowczy z Politechniki Warszawskiej
fot. airmgr.ia.pw.edu.pl

Studenci automatyki i robotyki z Politechniki Warszawskiej opracowali automatyczne sterowanie dla mobilnego robota zwiadowczego 

Robot zwiadowczo-inspekcyjny został wyposażony w czujniki i kamery, dzięki którym zostanie wyposażony w zmysły potrzebne przy penetracji i przygotowywaniu map miejsc niedostępnych dla człowieka. Dzięki nowym zmysłom robot "wyczuje" przeszkody i niebezpieczne nachylenia terenu, a następnie przygotuje mapę eksplorowanych przestrzeni. Projekt zrealizowano we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów.

Podstawową wersję robota, który może być wykorzystywany w policji i wojsku do działań saperskich lub antyterrorystycznych, studentom kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Warszawskiej dostarczył Państwowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

- To był taki typowy mały robot zwiadowczy, rozpoznawczy. Służył do lekkich prac pomocnicznych: mógł podjechać w jakieś niebezpieczne miejsce, podnieść paczkę, przekręcić ją, pozwolić na obejrzenie jej z pewnej odległości przez operatora - mówi doktorant PW Maciej Stefańczyk. Wyjaśnia, że studenci starali się odciążyć operatora od najbardziej żmudnej części jego pracy, czyli dojazdu robotem do celu, gdyż w niektóre miejsca nie można podejść bardzo blisko, więc operator musiał dojechać robotem czasem kilkadziesiąt czy kilkaset metrów.

Zadaniem systemu opracowanego przez studentów było przeprowadzenie robota bez pomocy operatora do miejsca, w którym miał on dokonać jakiejś inspekcji. Dlatego wyposażyli go w zestaw czujników. Robot - jak opisuje Stefańczyk - zyskał więc "oczy", czyli dwa rodzaje kamer: tradycyjną - dla użytku operatora oraz taką, która pomagała określić odległość do celu. Dodane przez studentów "uszy" - czyli ustawione w różnych kierunkach czujniki ultradźwiękowe - umożliwiają wykrywanie i omijanie przeszkód.

- Kolejny był zmysł równowagi, czyli czujnik przechyłowy, którzy mierzy przechylenie robota we wszystkich płaszczyznach i służy do wykrywania niebezpiecznych przechyłów w czasie jazdy. Ta grupa czujników przyda się w sytuacji, gdy robot będzie zjeżdżał z jakiejś skarpy czy krawężnika. Wtedy zatrzyma się i do operatora będzie należała decyzja, co zrobić dalej. Robot może wtedy kontynuować samodzielną jazdę, albo pod kontrolą operatora podjechać do bezpiecznego terenu - wyjaśnia Stefańczyk.

Orientacja i ułożenie robota odczytywane będą z kolei za pomocą odbiornika GPS i kompasu, który wykryje kierunek, w którym robot się porusza. Zmysł dotyku, zapewnią zaś robotowi czujniki przypominające małe wąsy, które do pewnego momentu będą poddawały się naciskowi.

- W momencie, kiedy nacisk będzie zbyt duży czujniki zareagują i robot się zatrzyma. Gdy będzie przejeżdżał przez np. wyższą trawę i nacisk nie będzie zbyt silny to robot pojedzie dalej - powiedział rozmówca PAP.

Systemy elektroniczne i opracowane przez studentów algorytmy spowodują, że robot mógłby prowadzić inspekcję terenów bez ingerencji operatora. Może być wysyłany w miejsca skażone i bardzo niebezpieczne, gdzie życie człowieka byłoby zbytnio zagrożone. Dzięki zamontowanym kamerom, na monitorze można zobaczyć m.in. jak wygląda sytuacja w zagrożonych pomieszczeniach, gdzie znajdują się niebezpieczne przedmioty oraz poszkodowane osoby.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl