Sondaż: Polacy oszczędzają energię - ENERGIA ELEKTRYCZNA - POLSKA - SONDAŻ - ZUŻYCIE ENERGII - OSZCZĘDZANIE ENERGII - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - TNS OBOP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sondaż: Polacy oszczędzają energię
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sondaż: Polacy oszczędzają energię

Sondaż: Polacy oszczędzają energię
fot. lze.lodz.pl

87% badanych deklaruje oszczędzanie energii elektrycznej w swoich gospodarstwach domowych

Jak wynika z Raportu o polskim rynku energii zdecydowana większość respondentów (87%) twierdzi, że stara się oszczędzać energię elektryczną w swoich gospodarstwach domowych. Najważniejszym powodem oszczędzania energii jest zmniejszenie domowych wydatków (71%).

Badanie o polskim rynku energii i świadomości energetycznej Polaków zostało zrealizowane przez TNS OBOP w ramach zainicjowanej przez Grupę PTWP SA kampanii „Polska Efektywna Energetycznie”. Zakres tematyczny badania obejmował m.in. świadomość Polaków w zakresie rynku energii i praw konsumenckich z nim związanych, oszczędne i efektywne korzystanie z energii, poziom zadowolenia Polaków ze sprzedawcy energii, rachunki za energię i oczekiwania z nimi związane oraz rolę Urzędu Regulacji Energetyki.

Z raportu wynika, że Polacy dostosowują się do światowych trendów odnoszących się do oszczędzania energii i aż 87% rodaków deklaruje, że stara się oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych. Jednak zasadniczym powodem oszczędzania energii nie jest wśród Polaków troska o ochronę zasobów naturalnych czy środowiska, a chęć zminimalizowania opłat i zmniejszenia wydatków. Powody inne niż finansowe wymieniane są zdecydowanie rzadziej. Stosunkowo duże grono respondentów (29%) wymienia jako motyw chęć oszczędzania zasobów naturalnych, z których energia elektryczna jest wytwarzana, np. węgiel, gaz ziemny oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery (22%). Pozostałe badane czynniki takie jak: poprawa bezpieczeństwa energetycznego w miejscu zamieszkania (np. gmina, miasto, powiat) oraz to, że większa efektywność użytkowania energii jest zgodna z polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej właściwie nie mają dla Polaków znaczenia.

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania energii jest: wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia (93%). Inną często stosowana metodą jest wymienianie żarówek na energooszczędne (63%). Nieco więcej niż połowa badanych (51%) stara się kupować energooszczędny sprzęt domowy, np. urządzenia AGD\ RTV. Inne sposoby, które deklaruje około jednej trzeciej Polaków to: włączanie pralki dopiero po zapełnieniu bębna, niepozostawianie ładowarek, np. do telefonów, komputerów w gniazdku elektrycznym, zmniejszanie liczby świecących się żarówek oraz niekorzystanie z czajnika elektrycznego do gotowania wody (np. gotowanie na gazie czy piecu węglowym).

Badanie pokazało także, że opinie polskich odbiorców energii są w dużym stopniu kształtowane przez czynniki finansowe. Tylko 15% badanych deklaruje gotowość do płacenia wyższych rachunków za energię pochodzącą ze źródeł przyjaznych środowisku, np. odnawialnych. Najczęściej tego typu postawę proekologiczną prezentują osoby młode w wieku 20-29 lat, stanu wolnego, osoby z wykształceniem wyższym, prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy administracji i usług o dobrej sytuacji materialnej, mieszkańcy największych miast. 9% spośród badanych, którzy deklarują gotowość dopłaty do energii ze źródeł odnawialnych twierdzi, że może płacić rachunki o 10 i więcej procent wyższe niż obecnie, a 51% zapowiada, że są gotowi płacić rachunki wyższe o 6-10%. Niemal jeden na pięciu badanych (18%) deklaruje, że może dopłacić nie więcej niż 3%.

TNS OBOP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl