Skaczący robot z Boston Dynamics - WOJSKO - WOJSKOWE TECHNOLOGIE - ROBOT - DARPA - ROBOTYKA MOBILNA - BOSTON DYNAMICS - SAND FLEA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Skaczący robot z Boston Dynamics
drukuj stronę
poleć znajomemu

Skaczący robot z Boston Dynamics

Skaczący robot z Boston Dynamics
fot. Boston Dynamics

Robot Sand Flea potrafi wskoczyć na wysokość drugiego piętra

Inżynierowie pracujący dla firmy technologicznej Boston Dynamics stworzyli małego wojskowego robota, który jest w stanie jeździć i wyskakiwać na wysokość do 9 m. Skaczący robot o nazwie Sand Flea (ang. pchła) może sprawdzać co dzieje się na dachach i progach skalnych i na piętrach budynków. Wcześniej specjaliści z Boston Dynamics opracowałi m.in. robota-muła - kroczącego robota transportowego dla amerykańskich sił specjalnych.

Robot Sand Flea, stworzony przy współpracy z Sandia National Labs, to mała czterokołowa platforma, na kołach o dużej średnicy, ważąca 5,5 kg. Robot jest zdalnie sterowany i ma dwa silniki elektryczne dużej mocy, zapewniające odpowiednią zwrotność. Sterowanie odbywa się poprzez kamerę wideo i łącze bezprzewodowe, w czasie rzeczywistym. Energii dostarczają dwa akumulatory litowo-jonowe.

Najważniejszym elementem jest zespół czterech umieszczonych w podwoziu tłoków-wyrzutni, które ustawiają Sand Flea pod kątem około 60o i wystrzeliwują na określoną wysokość. Robot może lecieć po mniej lub bardziej płaskim torze paraboidalnym, aby skoczyć wyżej lub niżej, ale za to na większą odległość.

W podwoziu umieszczony jest żyroskopowy system stabilizacyjny, pozwalający na wystrzelenie i ustawienie w czasie lotu robota tak, aby spadł on na koła. Tłoki robota są napędzane kapsułami z CO2 – ich ładunek wystarcza na 25 wystrzeleń.

Sand Flea, według magazynu Wired, to projekt wojskowy, finansowany m.in. przez Agencję Zaawansowanych Programów Obronnych USA (DARPA). Pierwsza wersja robota miała być już testowana w Afganistanie, gdzie pomagała żołnierzom rozpoznawać sytuacje na dachach budynków, w oknach, na wyniesieniach skalnych. Udane próby robota spowodują prawdopodobnie włączenie go na stałe do wyposażenia US Army.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl