Powstaje najdłuższa na świecie linia przesyłowa wysokiego napięcia - CHINY - HVDC - WYSOKIE NAPIĘCIE - UHVDC - AUTOSTRADA ENERGETYCZNA - ELEKTROENERGETYKA - SIECI ELEKTROENERGETYCZNE - LINIA PRZESYŁOWA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Powstaje najdłuższa na świecie linia przesyłowa wysokiego napięcia
drukuj stronę
poleć znajomemu

Powstaje najdłuższa na świecie linia przesyłowa wysokiego napięcia

Powstaje najdłuższa na świecie linia przesyłowa  wysokiego napięcia
fot. Siemens

Gigantyczne inwestycje w chińskiej elektroenergetyce

Chińscy konstruktorzy rozpoczęli prace przy energetycznej linii przesyłowej o napięciu roboczym ±800 kV, której długość przewidziana jest na 2210 km. Nowe chińskie linie przesyłowe będą najdłuższymi na świecie liniami transmisyjnymi prądu stałego o ultra wysokim napięciu (UHVDC). Inwestycja ma być ukończona w 2014 r. i pochłonie 23,39 mln juanów (3,7 mld dolarów).

Inżynierowie pracujący dla chińskiej państwowej korporacji State Grid Corporation of China (SGCC) prace konstrukcyjne rozpoczęli 13 maja. Najdłuższa na świecie kablowo-naziemna linia przesyłowa połączy zachodnie regiony prowincji Xinjiang, prefekturę Hami na wschodzie, regiony Gansu, Shaanxi, Ningxia i Shanxi. Koniec przewidziano w jednym z największych miast Chin – Zhengzhou, stolicy prowincji Henan.

Roczny transfer energii elektrycznej przez linię przesyłową ma wynieść 237 mld kWh, a pojemność 8 mln kW, co byłoby najwyższą wartością w budowanych obecnie na świecie liniach przesyłowych.

Powodem inwestycji jest nierównomierne rozmieszczenie zasobów energetycznych i obiektów energetyki w Chinach. Rezerwy węgla w pokładach w prowincji Xinjiang oceniane są na 2 bln ton. Region ten znany jest w całych Chinach ze stałych i dość silnych wiatrów, jest miejscem rozlokowania największej liczby energetycznych farm wiatrowych. Konsumenci energii wytwarzanej na zachodzie kraju, to przemysł i firmy znajdujące się w Chinach wschodnich i środkowych. Stąd konieczność budowania wielkich linii przesyłowych.

- Budowa nowej linii przesyłowej oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 317 tys. ton i tlenku azotu o 267 tys. ton. Zanieczyszczenia w tej wielkości generowałby transport surowca do elektrowni na wschodzie i w centralnej części kraju oraz użycie starych, krótkodystansowych niskonapięciowych linii przesyłowych – powiedział Xinhua dyrektor generalny SGCC, Liu Zhenya.

SGCC rozpoczęła także 13 maja prace przy drugiej linii przesyłowej o niewiele niższym napięciu roboczym, bo 750 kV. Linia ta połączy systemy energetyczne prowincji Xinjang, Gansu i Qinghai z resztą systemów energetycznych Chin. Jej długość wyniesie 2180 km. W prowincjach Gansu i Qinghai znajdują się wielkie energetyczne systemy słoneczne i wiatrowe. Linia przesyłowa ma być gotowa w latach 2014-2015 i będzie kosztować 9,56 mld juanów.

W Chinach powstaje także linia przesyłowa prądu stałego Xiangjiaba – Shanghai o długości 2071 km i napięciu 800 kV, ale nie osiągnęła jeszcze napięcia roboczego i planowanych rozmiarów. Jeśli jednak i ta linia zostanie ukończona, wówczas w 2015 roku z 6 największych na świecie wysokonapięciowych energetycznych linii przesyłowych, 5 znajdować się będzie w Chinach.

China Daily, www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
napewno musiała zostać zastosowana energoelektronika jezeli jest tu prąd stały.
No avatar
Gość
no to falownik? i potem na trafo, proste
No avatar
Gość
Na DC nie można użyć transformatora, a przetwornica DC-DC będzie bardzo problematyczna.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl