Energia elektryczna w przyszłości - wizja roku 2050 - ENERGETYKA - ENERGIA ELEKTRYCZNA - ENERGA - KONKURS - GRUPA ENERGA - ELEKTROWNIE - ELEKTROENERGETYKA - ELEKTROWNIE OSTROŁĘKA - ITER - OTEC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energia elektryczna w przyszłości - wizja roku 2050
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energia elektryczna w przyszłości - wizja roku 2050

Energia elektryczna w przyszłości - wizja roku 2050
fot. Energa

Konkurs Energi dla młodych wynalazców

Energia elektryczna w 2050 roku – gdzie i z czego będziemy ją wytwarzać, jak magazynować, a  jak zużywać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w pracach uczniów, którzy przeszli przez pierwszy etap organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych, „Energia elektryczna w przyszłości. Wizja roku 2050”. Najlepsze spośród 27 zgłoszonych prac poznamy w pierwszej połowie czerwca.

W konkursie udział biorą trzyosobowe zespoły składające się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu elektrycznym lub energetycznym, znajdujących się na terenie działalności Grupy ENERGA. Każdy zespół, pracując pod opieką nauczyciela, ma za zadanie przygotować pracę opisującą wizję energii elektrycznej w 2050 roku. Pięć najlepszych w ocenie jury zespołów zaprezentuje swoje prace podczas finału, który odbędzie się w Gdańsku 12 czerwca. Na zwycięzców czekają: laptopy, tablety i smartfony dla uczniów i nauczycieli oraz nagrody pieniężne dla reprezentowanych przez zwycięzców szkół.

- Zachęcamy  młodzież i nauczycieli do wychodzenia poza szkolne schematy. Udział w konkursie może być impulsem do przygotowania ciekawszej, wykraczającej  poza obowiązkowy program lekcji. Uczniom daje możliwość pogłębienia wiedzy i zaprezentowania swoich zainteresowań, pasji, pomysłów. Kto wie, czy któryś z nich nie zostanie w przyszłości twórcą rewolucyjnego wynalazku – mówi Rafał Hyrzyński, Dyrektor Departamentu Programowania Inwestycji ENERGA SA.

Uczestnicy konkursu zgłosili niezwykle interesujące pomysły związane głównie z obszarem wytwarzania energii elektrycznej. Część z nich dotyczy źródeł wytwórczych już wykorzystywanych do produkcji energii: turbin wiatrowych, ogniw fotowoltaicznych, reaktorów jądrowych czy układów ORC. Drugą grupę rozwiązań stanowią urządzenia niekonwencjonalne, będące w fazie testów, wśród nich ogniwa paliwowe oraz eksperymentalny reaktor termojądrowy ITER. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia określone mianem innowacyjnych - elektrownie OTEC, orbitalne, kapilarne, system Anaconda Wave Converter. Niektórzy w swojej wizji roku 2050 uwzględnili nie tylko urządzenia produkujące energię elektryczną, ale również przedstawili rozwiązania dotyczące przesyłu, dystrybucji oraz magazynowania energii, które z racji wzrastającego wykorzystania odnawialnych źródeł energii  będą dla inżynierów głównym wyzwaniem.     

Wiedza i zabawa dla najmłodszych

Konkurs jest kolejną inicjatywą wpisującą się w prowadzone przez firmę działania edukacyjne. Jednym z nich jest ogólnopolska akcja edukacyjna „Planeta Energii” skierowana do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jej celem jest propagowanie wiedzy nt. energii elektrycznej – źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw wynikających z nieprawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych i nierozważnego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych. Zwycięzcy konkursu zdobywają niezwykle atrakcyjną nagrodę nie tylko dla siebie, ale dla całej szkoły, miejscowości i lokalnej społeczności – odwiedza ich otwarte dla wszystkich interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, w którym poprzez udział w doświadczeniach, grach i zabawach dzieci i ich rodzice wspólnie poznają tajniki energii elektrycznej. Tylko w tegorocznej akcji udział wzięło około 40 tysięcy dzieci z całej Polski.

Wsparcie dla starszych

Energa wspiera i promuje również naukę na najwyższym, akademickim szczeblu – nagradzając najlepsze doktoraty i przyznając granty badawcze najciekawszym projektom związanym z elektroenergetyką. W świecie szybko rozwijających się i zmieniających technologii nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnej firmy energetycznej bez ścisłych związków z nauką.

W ubiegłorocznej edycji konkursu o grant badawczy w wysokości 50 tys. zł oraz o nagrody finansowe dla najlepszych prac doktorskich rywalizowali pracownicy naukowi, doktoranci i studenci Politechniki Gdańskiej. Tematyka prac konkursowych dotyczyła energetyki w zakresie działania Grupy ENERGA. Szansę na wygraną mieli autorzy prac o technicznych i ekonomicznych problemach wytwarzania energii, jej przesyłu, dystrybucji czy obrotu energią elektryczną.

- Kapituła konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim podejście do zaawansowanych technologii inżynierii środowiska, budowy maszyn i materiałów, które będzie można zastosować w gospodarce. Te aspekty są dla nas obecnie najważniejsze – w strategii rozwoju naszej firmy stawiamy na nowoczesność i efektywność energetyczną – wyjaśnia Marcin Szpak, Dyrektor Centrum Inwestycji ENERGA SA.

Laureatów wyłoniono i nagrodzono w styczniu tego roku. Kolejna edycja konkursu już po wakacjach. Tym razem do udziału ENERGA zaprosi doktorantów ze wszystkich uczelni zlokalizowanych na obszarze działania Grupy.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl