SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy - CZUJNIKI - PRZEMYSŁ - PARK TECHNOLOGICZNY - NANOTECHNOLOGIE - BADANIA I ROZWÓJ - B+R - INNOWACJE - TRANSFER TECHNOLOGII - EUROPA ŚRODKOWOWSCHODNIA - SPIN-OFF - INŻYNIERIA MATERIAŁOWA - JEDNOSTKI BADAWCZO-ROZWOJOWE - ITE - SMART FRAME
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy
drukuj stronę
poleć znajomemu

SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy

SMART FRAME: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy
fot. sxc.hu

Europa Środkowa dąży do usprawnienia transferu wysoko rozwiniętych technologii do przemysłu. Jednym z kroków w tę stronę jest projekt SMART FRAME, nowe przedsięwzięcie realizowane przez siedmiu partnerów naukowych i przemysłowych z pięciu państw regionu.

Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga połączonego wysiłku naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Zadanie jest szczególnie trudne z uwagi na wysoce innowacyjny charakter podejmowanych przedsięwzięć. W efekcie problem z transferem naprawdę zaawansowanych technologii do przemysłu dotyczy praktycznie wszystkich państw, nawet tych, które silnie inwestują w różnego typu centra rozwoju technologii. Aby zachęcić światy nauki i przemysłu do intensywniejszej, interdyscyplinarnej współpracy oraz efektywniejszego gospodarowania wiedzą, parki technologiczne i instytucje naukowe Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Węgier postanowiły połączyć siły we wspólnym projekcie SMART FRAME.

 – Często słyszy się opinie, że polskie instytucje naukowe pozyskują za mało finansowania z przemysłu. To nieporozumienie, bo przy tych porównaniach bierze się dane zagraniczne dotyczące finansowania wszystkich przedsięwzięć badawczych. Tymczasem nawet w Niemczech, czołowej gospodarce świata, poziom finansowania instytucji naukowo-badawczych ze źródeł publicznych sięga 60%, czyli jest podobny jak w Polsce. Co więcej, partnerzy naukowi zainteresowani wdrożeniami nierzadko mają związane ręce z uwagi na obwarowania prawne dotyczące ich własnej działalności badawczej. W innych państwach sytuacja wcale nie wygląda inaczej. Tak naprawdę wszyscy mamy bardzo podobne problemy – mówi dr Piotr Dumania z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie, krajowy koordynator projektu SMART FRAME.

W projekcie SMART FRAME, finansowanym z funduszy europejskich, uczestniczy siedmioro partnerów: park technologiczny ecoplus i firma PROFACTOR GmbH z Austrii, Centrum Innowacyjności Południowych Moraw z Czech, Karlsruhe Institute of Technology z Niemiec, Instytut Badań Komputerów i Automatów Węgierskiej Akademii Nauk, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy.

Głównym celem SMART FRAME jest ułatwianie kontaktów między podmiotami gospodarczymi i naukowymi, zwłaszcza zajmującymi się przedsięwzięciami o podobnym charakterze technologicznym. Do najważniejszych zadań projektu należy utworzenie ponadnarodowych platform wymiany wiedzy i doświadczeń oraz ustanowienie sieci regionalnych węzłów technologii, a także inicjowanie projektów badawczych z udziałem instytucji badawczo-rozwojowych. Realizowane w ramach projektu akcje informacyjne będą sygnalizowały dostępność określonych technologii i wiedzy oraz ułatwiały kontakt z firmami zainteresowanymi ewentualną współpracą. Przewiduje się m.in. zorganizowanie specjalizowanych warsztatów tematycznych. 

Partnerzy naukowi projektu SMART FRAME dysponują najbardziej zaawansowaną wiedzą i technologiami m.in. z zakresu inżynierii materiałowej, inżynierii powierzchni oraz budowy czujników-aktuatorów. Z kolei parki technologiczne uczestniczące w projekcie, w tym również niemieckie i austriackie, mają zaplecze przemysłowe pozwalające realnie myśleć o wprowadzaniu w życie nowatorskich idei.

 – Każdy z partnerów SMART FRAME odpowiada za działania na terenie swojego regionu. Znamy jednak dokładnie możliwości naukowo-techniczne i przemysłowe wszystkich partnerów projektu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie konieczności zaangażować w określone przedsięwzięcie partnerów zagranicznych. Najbardziej zależy nam na stymulowaniu rozwoju wspólnych, ponadnarodowych, ukierunkowanych rynkowo przedsięwzięć, w które zaangażowane będą firmy i jednostki badawcze. Mamy silne podstawy by przypuszczać, że zaproponowane w ramach projektu SMART FRAME metody współpracy zaowocują powstaniem naprawdę innowacyjnych firm typu spin-off – podkreśla dr Dumania.

20 i 21 lutego przyszłego roku w Warszawie, w siedzibie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, odbędzie się realizowana w ramach SMART FRAME konferencja „Micro- and nano-systems technology for modern industrial applications”. Zostaną na niej m.in. zaprezentowane rezultaty prac interdyscyplinarnego projektu badawczego, w którym opracowano kilka innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych z zakresu mikro- i nanosystemów do zastosowań w chemii i diagnostyce biomedycznej. Wykonane w ramach projektu demonstratory mogą być przedmiotem wdrożenia (http://www.ite.waw.pl/mnsdiag/). Zaplanowano także prezentacje małych i średnich firm z sektora hi-tech, które albo szukają partnerów i kooperantów, albo oferują własne, wysoko specjalizowane usługi. W konferencji będą uczestniczyć partnerzy projektu z Niemiec, Austrii, Czech i Węgier, którzy mogą ułatwić kontakty z firmami ze swojego regionu. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Źródło: ITE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl