Rozciągliwe kable z płynnego stopu metali - NCSU - ELEKTRONIKA UŻYTKOWA - KABLE I PRZEWODY - ELASTYCZNE PRZEWODY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rozciągliwe kable z płynnego stopu metali
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozciągliwe kable z płynnego stopu metali

Rozciągliwe kable z płynnego stopu metali
fot. sxc.hu

Naukowcy z North Carolina State University (NCSU) stworzyli przewody zasilające działające nawet wtedy, gdy są one rozciągnięte do ośmiokrotności ich pierwotnej długości.

Przewody mogą szerokie zastosowanie: od słuchawek po ładowarki urządzeń elektroniki użytkowej. Ze względu na swą elastyczność mogłyby też być stosowane w elektronicznych tekstyliach.  Przewód składa się z cienkiej rurki wykonanej z elastycznego tworzywa sztucznego. W środku umieszczono płynny stop galu i indu, które charakteryzują się dobrym przewodnictwem prądu.

Dotychczasowe próby stworzenia rozciągliwych kabli oparte były na stopach metalicznych o dużej rozciągliwości, ale nie tak wysokiej jaka zapewniał płynny stop metaliczny. Ponadto opracowywane stopy były zawsze swego rodzaju kompromisem: wzrost ilości metalu zwiększał przewodnictwo elektryczne kompozytu, ale obniżał jego elastyczność.

 – Naszym celem było odseparowanie obu materiałów, co umożliwia zachowanie elastyczności bez zmniejszenia przewodnictwa. W efekcie nasze kable mają większy współczynnik przewodnictwa niż dotąd znane z literatury naukowej – mówi dr Michael Dickey z North Carolina State University.

Rozciągliwe kable z płynnego metalu
fot. ncsu.edu

Dr Dickey dodaje, że sama produkcja nowych przewodów jest stosunkowo prostym procesem, natomiast największym wyzwaniem pozostaje kwestia zminimalizowania wycieków metalu w przypadku przetarcia lub przerwania przewodu, gdyż nie można dopuścić do wycieków płynnego stopu metali - elementu przewodzącego.

Źródło: ncsu.edu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl