Philips domaga się opłat za wykorzystanie patentów LED - LED - PHILIPS - PATENTY - POLSKA - OŚWIETLENIE LED - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - LAMPY LED - RYNEK OŚWIETLENIOWY - PRAWO PATENTOWE - PZPO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Philips domaga się opłat za wykorzystanie patentów LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Philips domaga się opłat za wykorzystanie patentów LED

Philips domaga się opłat za wykorzystanie patentów LED
fot. Sterlic/CC/Flickr

W polskiej branży oświetleniowej zawrzało po tym jak Philips zażądał od polskich producentów oświetlenia opłat za wykorzystywanie patentów z zakresu technologii LED, będących własnością koncernu. Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego jest oburzony i alarmuje, że Philips szantażuje polskich producentów i domaga się tych opłat bezprawnie. Firma tłumaczy, że w ten sposób chroni swoje patenty – poinformował "Puls Biznesu".

 – Firmy skarżą się, że przedstawiciele Philipsa składają im propozycje nie do odrzucenia: płacicie nam od 3% do 5% wartości sprzedanych lamp, w których stosujecie LED i macie święty spokój. Jeśli nie zapłacicie, spotkamy się w sądzie  powiedział Marek Orłowski, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego (PZPO).

Zdaniem związkowców Philips powołuje się m.in. na patenty, które w Polsce nie obowiązują, co jest poparte opinią uzyskaną przez nich w Urzędzie Patentowym.

Holenderski koncern potwierdza, że w tzw. umowie licencyjnej proponuje opłatę 3-5%, ale przekonuje, że jego patenty są w Polsce zarejestrowane i chronione przez prawo. PZPO zainteresował sprawą urząd antymonopolowy.

 – Do UOKiK wpłynęło zawiadomienie o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez spółkę Philips. W tej chwili jest ono analizowane. Sprawdzamy, czy są podstawy do zajęcia się sprawą przez urząd – informuje Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Źródło: Puls Biznesu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl