Wyniki barometru innowacji GE dla Polski - POLSKA - BADANIE - INNOWACJE - GENERAL ELECTRIC - STYPEN
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wyniki barometru innowacji GE dla Polski
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wyniki barometru innowacji GE dla Polski

Wyniki barometru innowacji GE dla Polski
fot. GE

 

Rada ds. Polityki Innowacji przy Prezydencie m. st. Warszawy, pod przewodnictwem Pana Michała Olszewskiego, Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy, zaprosiła na dzisiejsze posiedzenie przedstawicieli firmy GE, aby poznać wyniki Barometru Innowacji dla Polski na rok 2013. Raport przygotowany na zlecenie firmy GE przez niezależną firmę badawczą StrategyOne był pierwszym punktem obrad. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, warszawskich uczelni oraz jednostek badawczo-rozwojowych, a także przedstawiciele dużych firm aktywnie działających w sferze innowacji oraz mediów.

Celem Barometru Innowacji GE 2013 dla Polski jest zbadanie poziomu innowacyjności gospodarek wybranych krajów i sposobu postrzegania innowacji przez menedżerów najwyższego szczebla na poszczególnych rynkach. To już trzecia edycja raportu globalnego, w tym druga obejmująca rynek polski. Tym razem badaniem objęto 3100 dyrektorów najwyższego szczebla z 25 krajów.

 – Odkryliśmy, że współpraca przy innowacjach jest zjawiskiem globalnie zachęcającym. 89% polskich respondentów i 87% respondentów na świecie jest przekonanych, że ich firma może odnosić większe sukcesy przez współpracę przy innowacjach, niż działając na własną rękę. Świadczy to o szerokim zrozumieniu faktu, że łatwiej odnieść sukces w innowacyjnych projektach współpracując z właściwymi partnerami biznesowymi – mówi w komentarzu do wyników badania Antoine Harary, dyrektor StrategyOne w Europie.

Najważniejsze wyniki raportu:

  • 96% szefów polskich przedsiębiorstw ocenia innowację jako kluczowy czynnik dla biznesu
  • Zdaniem 89% respondentów łatwiej jest wprowadzać innowacje zawiązując partnerstwa biznesowe niż robiąc to na własną rękę
  • 67% respondentów uważa, że identyfikowanie się i współpraca z najlepszymi partnerami biznesowymi jest kluczową umiejętnością, jaką powinny posiadać firmy, aby być innowacyjnymi
  • Walka z biurokracją to główna forma wsparcia, jakiego szefowie polskich przedsiębiorstw (81%) oczekują od decydentów
  • Tylko 22% polskich dyrektorów uważa, że wsparcie rządowe jest zorganizowane właściwie
  • Wsparcie pieniężne ze strony władz w Polsce pozytywnie ocenia 23% ankietowanych
  • 63% dyrektorów polskich przedsiębiorstw wskazuje brak ochrony poufności i własności intelektualnej jako największą barierę dla innowacji
  • 24% dyrektorów z 25 badanych rynków postrzega Polskę jako środowisko przyjazne innowacji
  • Dla 38% polskich dyrektorów Polska jest rynkiem sprzyjającym innowacjom

 

 

 

 

 

 

 

Współpraca przy tworzeniu innowacji była głównym tematem dyskusji, która wywiązała się pomiędzy uczestnikami spotkania bezpośrednio po prezentacji wyników badania.  Pan Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy przypomniał, że „Miasto Stołeczne Warszawa podejmuje szereg działań na rzecz gospodarczego i innowacyjnego rozwoju stolicy. Prorozwojowa aktywność władz miasta koncentruje się w sposób szczególny na budowaniu współpracy samorządu, nauki i biznesu jako platformy wsparcia i transferu wiedzy oraz partnerskiej realizacji przedsięwzięć wspierających rozwój przedsiębiorczości, innowacyjności i kreatywności”.

 – GE od wielu lat z sukcesem rozwija współpracę z polskimi uczelniami. W tym roku na Politechnice Gdańskiej uruchomiona została nowa specjalność studiów magisterskich poświęcona podwodnym technologiom dla przemysłu naftowego. Zajęcia prowadzą m.in. inżynierowie z GE Engineering Design Centre i mamy nadzieję, że przyszli absolwenci dołączą do naszego ośrodka. W minionym roku zaś, podpisaliśmy umowy o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Warszawską – powiedziała Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca GE Engineering Design Center.

 – Powinniśmy wiele uwagi poświęcić młodym ludziom, którzy mają ogromny potencjał w zakresie innowacji. Przy odpowiednim wsparciu ze strony doświadczonych menedżerów, młodzi liderzy mogą nauczyć się, jak zawierać i utrzymywać pozytywne relacje biznesowe, rozwijać swoje zdolności przywódcze, a także poznać kulturę międzynarodowych organizacji oraz mechanizmy rządzące tymi organizacjami i globalną gospodarką. Kształcąc młodych ludzi w takim zakresie, tworzymy tak naprawdę przyszłą generację liderów, którzy zmienią obraz naszej gospodarki. Doskonałym przykładem może być Tomasz Kaczmarczyk, jeden ze stypendystów programu GE Foundation Scholar-Leader, który po zakończeniu stypendium założył własną firmę i teraz pracuje dla międzynarodowych klientów. Wcześniej w ogóle nie widział siebie w roli przedsiębiorcy. Właśnie takich ludzi potrzebujemy – podsumowała dyskusję nt. innowacji w Polsce Agnieszka Jankowska, dyrektor ds. relacji z rządem,

To już druga edycja Barometru Innowacji GE dla Polski. Pierwsza została zaprezentowana w październiku 2011 r., kiedy to firma GE zorganizowała w Polsce dyskusję panelową z udziałem lokalnych mediów i decydentów. W marcu 2012 r. raport był także przedmiotem dyskusji podczas obrad Komitetu ds. Innowacji Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Dzisiaj odbyło się także w Budapeszcie spotkanie poświęcone innowacji zorganizowane w Węgierskiej Akademii Nauk. Podobne spotkania planowane są także w Rumunii i w Czechach, oba organizowane przez Amerykańskie Izby Handlowe we współpracy z GE.

Przeczytaj pełną wersję raportu: Polski Barometr Innowacji GE 2013 [PDF]

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl