Piorunująca muzyka z transformatora Tesli - STUDENCI - TESLA - AGH - TRANSFORMATORY - ELEKTROENERGETYKA - PRĄDY PIORUNOWE - PIORUN
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Piorunująca muzyka z transformatora Tesli
drukuj stronę
poleć znajomemu

Piorunująca muzyka z transformatora Tesli

Piorunująca muzyka z transformatora Tesli
fot. Damian Pala

Muzyka wytwarzana z trzasków "piorunów" powstaje dzięki transformatorowi Tesli zbudowanemu przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Transformator wytwarza napięcie o wartości 650 tys. V, a więc prawie 3000 razy wyższe niż napięcie w gniazdku.

Urządzenie skonstruowali studenci z Koła Naukowego Elektroenergetyków "Piorun", które działa na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH pod kierunkiem dr. hab. inż. Pawła Zydronia.

Jak w rozmowie z PAP wyjaśnia jeden z konstruktorów „piorunującego” instrumentu, inż. Damian Pala, sama koncepcja transformatora Tesli nie jest nowa - powstała pod koniec XIX wieku. Transformator taki został opracowany przez wynalazcę serbskiego pochodzenia, Nikolę Teslę. Kilkanaście lat temu amerykańskiemu konstruktorowi udało się udoskonalić metodę zasilania transformatora i zwiększyć kontrolę nad tym, jak powstają wyładowania. Studenci z AGH skorzystali z tych rozwiązań - wykonali transformator od podstaw, zaprojektowali jego układ zasilania i zaprzęgli urządzenie do odtwarzania muzyki.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Paweł Zydroń, w urządzeniu nie ma zainstalowanego głośnika. Źródłem dźwięku jest wyładowanie elektryczne.

 – Kiedy widzimy piorun podczas burzy, po pewnym czasie dociera do nas dźwięk trzasku  wyjaśnia Damian Pala. Powstająca podczas wyładowania elektrycznego fala akustyczna to skutek gwałtownego ogrzania gazu. Pala wyjaśnia, że również wyładowanie elektryczne wytwarzane przez transformator Tesli powoduje powstanie "trzasku".

Precyzyjne sterowanie transformatorem umożliwia tworzenie sekwencji trzasków o częstotliwości od kilku do ponad tysiąca herców.

 – Następujące szybko po sobie trzaski sprawiają wrażenie dźwięku o danej częstotliwości – komentuje student. Dodaje, że jeśli z transformatorem połączy się jeszcze sterownik, można ustawiać odpowiednią częstotliwość wytwarzanych wyładowań i odtwarzać muzykę. – Mamy kontrolę nad generowanymi wyładowaniami, możemy zmieniać np. ich czas trwania czy częstotliwość – komentuje student.

Transformator Tesli z AGH generuje bardzo duże napięcie - rzędu 650 tys. V, a długość wyładowań, które wyglądają jak błyskawice, dochodzić może do 2-3 metrów.

 – Wszystkie eksperymenty prowadzone z transformatorem Tesli odbywają się wewnątrz tzw. klatki Faradaya. Nie ma możliwości, by wysoki potencjał pojawił się w pobliżu osób, które pracują z transformatorem Tesli lub obserwują jego działanie. Wszystko jest zabezpieczone – zaznacza Damian Pala.

 – Ludzie budują różne instrumenty, które, bazując na zjawiskach fizycznych, generują dźwięki. W tym instrumencie przy okazji obserwujemy wyładowania elektryczne – komentuje Zydroń. Dodaje, że projekt ma przede wszystkim wartość dydaktyczną.

Jak brzmi muzyka i jak wyglądają pioruny można zobaczyć na stronie internetowej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl