Microsoft Kinect czyni pracę bezpieczniejszą - MICROSOFT - SIEMENS - KINECT - PLANOWANIE PROCESÓW PRACY - ALARA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Microsoft Kinect czyni pracę bezpieczniejszą
drukuj stronę
poleć znajomemu

Microsoft Kinect czyni pracę bezpieczniejszą

Microsoft Kinect czyni pracę bezpieczniejszą
fot. Siemens

Siemens wykorzystuje znane z gier komputerowych czujniki Kinect firmy Microsoft w systemie wirtualnego planowania procesów pracy

Urządzenie Kinect rozpoznaje gesty i pozycję ciała danej osoby i przekłada je na ruchy awatara w środowisku wirtualnym. Technik Siemensa – podobnie jak gracz poruszający się w świecie gry komputerowej – za pomocą czujników Kinect może stworzyć symulację ruchów w miejscu pracy.

W ramach oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu sektor Industry Siemensa AG oferuje już interfejsy do systemów, które dokładnie rejestrują ruch ciała. Ponieważ tego typu rozwiązania są zazwyczaj bardzo złożone, Siemens opracował teraz wersję wykorzystującą czujniki Kinect, która jest mniej precyzyjna, lecz bardziej przyjazna dla użytkownika. Nowe rozwiązanie umożliwia wykorzystanie systemu również w innych zastosowaniach przemysłowych, takich jak planowanie niebezpiecznych zadań.

Obecnie systemy komputerowego śledzenia ruchu wykorzystuje się zaledwie w kilku gałęziach przemysłu. Przykładem może być przemysł motoryzacyjny, w którym systemy takie wykorzystuje się do poprawienia ergonomii stanowisk pracy przy liniach montażowych lub do projektowania wnętrz pojazdów. Za pomocą kamer, czujników elektromagnetycznych lub specjalnych kombinezonów system może zarejestrować ruch osób noszących specjalne znaczniki z dokładnością do jednego milimetra. Technologia ta jest bardzo złożona i może być obsługiwana jedynie przez przeszkolony w tym zakresie personel. Aby opracować łatwiejszy w obsłudze system wyposażony w technologię Kinect, inżynierowie Siemensa musieli odpowiednio przetworzyć dane. Czujnik Kinect rozpoznaje ruchy, lecz nie wykonuje dokładnych pomiarów. Dlatego inżynierowie wykorzystują biblioteki zawierające modele symulacji typowych ruchów i łączą je z informacjami dostarczanymi przez Kinect.

Pierwsze zastosowanie tego rozwiązania obejmowało planowanie serwisu i prac konserwacyjnych w elektrowniach atomowych w Stanach Zjednoczonych. Celem było wdrożenie zasady ALARA (As Low As Reasonably Achievable), czyli zapewnienie warunków, w których narażenie pracowników na promieniowanie byłoby jak najmniejsze. Aby tego dokonać, technicy wykorzystują wyposażony w czujniki Kinect program symulacji i wykonują konieczne działania w środowisku wirtualnym. W prawdziwym świecie środowiska te są narażone na promieniowanie radioaktywne. Program oblicza wielkość dawki promieniowania, na którą narażony jest wirtualny technik. System ten pomaga ustalić poszczególne etapy działania i zaprojektować miejsce pracy tak, by poziom promieniowania był jak najniższy. W podobny sposób system ten może być wykorzystywany do planowania prac w środowiskach skażonych chemicznie lub do przeprowadzania tradycyjnych badań ergonomii.

Źródło: Siemens

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl