Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light - ABB - ELEKTROENERGETYKA - PRZESYŁ ENERGII - HVDC LIGHT - LINIA PRZESYŁOWA - FALOWNIK NAPIĘCIA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light

Rekordowa moc podmorskiego połączenia energetycznego w technologii HVDC Light
fot. ABB

Połączenie wzajemne 500 MW w technologii HVDC pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią umożliwia wykorzystanie energii wiatrowej i ułatwia przesył energii pomiędzy obu krajami

Firma ABB dostarczyła połączenie wzajemne Wschód-Zachód do EirGrid, irlandzkiego operatora systemu przesyłowego. 500-megawatowe (MW) połączenie przesyłowe jest największą pod względem mocy tego typu instalacją, opartą na technologii VSC (falowniku napięcia) i uruchomioną w celach komercyjnych.

Instalacja stanowi ważne połączenie pomiędzy sieciami Irlandii i Wielkiej Brytanii, umożliwiając transgraniczny przesył energii i zwiększając niezawodność oraz bezpieczeństwo dostaw elektryczności. Nowe połączenie umożliwia również handlowanie energią elektryczną pomiędzy krajami oraz przyłącza Irlandię do sieci europejskiej. Wraz ze zwiększeniem zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych Irlandii, kraj ten będzie mógł eksportować nadwyżkę elektryczności do Wielkiej Brytanii, a z drugiej strony importować energię elektryczną w miarę potrzeb.

System kabli o długości 262 km łączy Woodland w hrabstwie Meath w Irlandii z Deeside w północnej Walii. Kable wykorzystują izolację polimerową, która gwarantuje wytrzymałość i elastyczność, neutralizując wpływ surowego środowiska Morza Irlandzkiego. Technologia HVDC Light umożliwia rozruch bez poboru mocy ze źródeł zewnętrznych, co pomaga przywrócić zasilanie w szybki sposób w przypadku przestoju.

 – Jest to już kolejny przykład rosnącego znaczenia przesyłu w technologii HVDC w przypadku realizowania kluczowych, kształtujących się trendów, jak integracja odnawialnych źródeł energii i połączenia wzajemne. ABB pozostaje liderem rynku w tym obszarze i będziemy nadal przesuwać granice technologii HVDC – powiedział Brice Koch, szef biznesu Systemy Energetyki ABB.

ABB stała się pionierem technologii HVDC 60 lat temu. Firma otrzymała zlecenia na realizację około 90 projektów HVDC o łącznej zainstalowanej mocy 95 000 megawatów (MW) - co odpowiada około połowie globalnej zainstalowanej bazy. ABB pozostaje liderem innowacji w obszarze HVDC. Posiada wyjątkową pozycję w przemyśle dzięki wewnętrznym możliwościom produkcyjnym półprzewodnikowych elementów mocy, falowników oraz kabli wysokiego napięcia, czyli kluczowych elementów w systemach HVDC.

HVDC Light jest ewolucją technologii HVDC, która pomaga rozwiązać problem zapotrzebowania na podziemny i podwodny przesył energii elektrycznej na duże dystanse. Technologia jest coraz częściej wdrażana w szerokim zakresie aplikacji, włączając w to integrację odnawialnych źródeł energii z zainstalowanych na morzu i na lądzie farm wiatrowych, dostawy energii elektrycznej z lądu na wyspy, morskie platformy ropy i gazu, zasilanie centrów miast, gdzie wolna przestrzeń jest głównym ograniczeniem, jak również w zakresie połączeń wzajemnych, często przeprowadzanych na obszarze mórz. ABB pełni wiodącą rolę w tym sektorze – dostarczyła 13 z 14 przekazanych do eksploatacji połączeń HVDC, opartych na technologii VSC.

Projekty HVDC light (VSC) zrealizowane przez ABB

Projekty HVDC light (VSC) zrealizowane przez ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl