Bezpłatne wycieczki do polskiego reaktora jądrowego - REAKTOR JĄDROWY - ENERGETYKA JĄDROWA W POLSCE - EDUKACJA - ŚWIERK - MARIA - NCBJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bezpłatne wycieczki do polskiego reaktora jądrowego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpłatne wycieczki do polskiego reaktora jądrowego

Bezpłatne wycieczki do polskiego reaktora jądrowego
fot. © Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Każdy kto 23 i 24 września br. odwiedzi jedyny polski reaktor otrzyma porządną dawkę… wiedzy. Eksperci Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przygotowali nie lada gratkę dla uczestników Festiwalu Nauki - bezpłatne wycieczki do ośrodka w Świerku.

W poniedziałek (23.09) i we wtorek (24.09) o godzinie 8.30 i 9.30 spod Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki odjadą specjalne autokary NCBJ. Zabiorą chętnych do Świerku, gdzie będą mogli wejść do jedynego w Polsce reaktora jądrowego. Liczba osób jest ograniczona pojemnością autokaru a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jedynym wymogiem jest wiek uczestników (powyżej 15 lat) i posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Podczas wycieczki do Świerku eksperci NCBJ oprowadzą uczestników nie tylko po reaktorze ale również zaprezentują Laboratorium Badań Materiałowych, Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych oraz Zakład Aparatury Jądrowej, a także przedstawią perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Jedyny czynny reaktor jądrowy „Maria” znajduje się na terenie NCBJ w Świerku pod Warszawą.  Zbudowany przez polskich naukowców i inżynierów obiekt o mocy 30 MW (co plasuje go na piątym miejscu w Europie) i wysokiej gęstości strumienia neutronów termicznych wybudowany został w 1974 roku. Wykorzystywany jest przede wszystkim do celów naukowych, w szczególności prowadzenia specjalistycznych szkoleń, neutrograficznych badań struktur i dynamiki wewnętrznej przedmiotów a także badań materiałów metoda radiografii neutronowej. Reaktor wykorzystywany jest również do domieszkowania materiałów półprzewodnikowych jak również do napromieniania tarcz uranowych służących do wytwarzania radioizotopów niezbędnych w medycynie. Obecnie reaktor jądrowy „Maria” pokrywa prawie 20% zapotrzebowania światowego na molibden-99, zapewniając leczenie w terapii onkologicznej dla 100 000 pacjentów tygodniowo.

NCBJ od wielu lat prowadzi szeroką działalność edukacyjną. Każdego roku instytut odwiedza blisko 7000 gości, głównie uczniów klas ponadpodstawowych i nauczycieli nauk przyrodniczych. Wydawane broszury popularno-naukowe i plakaty edukacyjne stają się cenną pamiątką dla osób odwiedzających ośrodek w Świerku. Zorganizowane wystawy przestawiają takie zagadnienia jak: postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, budowa i działanie elektrowni jądrowej, a także podstawy przyszłej energetyki termojądrowej. NCBJ prowadzi także Studium Doktoranckie, Studia Podyplomowe, staże i praktyki naukowe a także bierze systematycznie udział w Piknikach i Festiwalach Naukowych w Warszawie oraz innych miastach Polski. Naukowcy realizują obecnie również projekt „Szkoła z przyszłością” mający wpłynąć na poprawę jakości kształcenia przedmiotów ścisłych w szkołach zawodowych i technikach.

 

Szczegółowe informacje: http://www.ncbj.gov.pl/imprezy-edukacyjne

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl