GE: Internet przemysłowy pomoże zaoszczędzić do 20 mld dolarów rocznie - PRZEMYSŁ - RAPORT - GENERAL ELECTRIC - SIECI PRZEMYSŁOWE - INTERNET PRZEMYSŁOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności GE: Internet przemysłowy pomoże zaoszczędzić do 20 mld dolarów rocznie
drukuj stronę
poleć znajomemu

GE: Internet przemysłowy pomoże zaoszczędzić do 20 mld dolarów rocznie

GE: Internet przemysłowy pomoże zaoszczędzić do 20 mld dolarów rocznie
fot. GE

GE opublikowało najnowszy raport wskazujący na zalety Internetu przemysłowego, analizy predyktywnej i zaawansowanej interakcji między ludźmi i maszynami. Rozwiązania te pozwolą głównym sektorom przemysłu znacząco podnieść wydajność, stworzyć nowe miejsca pracy, rozwinąć nowe kompetencje, a także zminimalizować czas nieplanowanych przestojów.

Raport nosi tytuł The Industrial Internet@Work, a jego autorami są Marco Annunziata, Główny Ekonomista GE oraz Peter C. Evans, dyrektor GE ds. globalnej strategii i analiz. Zauważają oni, że nadmierne straty czasu i koszty wynikają głównie z niskiej wydajności w obszarze gromadzenia, przechowywania, dostępu i wymiany informacji. Gdy procesy te staną się bardziej inteligentne, praca zyska nowy wymiar a sami pracownicy wzbogacą się o nowe kompetencje. Będą mogli skupić się na działaniach bardziej produktywnych i w dużo szybszym tempie nabywać nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Nowe oprogramowanie i narzędzia informatyczne stworzą platformę dla bardziej wydajnej i produktywnej interakcji z urządzeniami dzięki zaawansowanej współpracy i szybszej wymianie informacji.

Możliwość zaoszczędzenia ponad 300 milionów osobogodzin przy serwisowaniu skomplikowanych maszyn

 – Weźmy przykład konserwatorów turbin gazowych. Dzisiaj wykonują oni znaczną część swojej pracy w oparciu o sztywny harmonogram i nie mają dostępu do bieżących informacji odnośnie stanu poszczególnych komponentów turbin. Jeśli zjawią się za późno i nastąpi awaria, nieplanowany przestój może wywołać efekt domina i wpłynąć na wyniki ekonomiczne. Internet przemysłowy wprowadzi nowy standard wydajności, a to pozwoli wyeliminować nieplanowane przestoje i zaoszczędzić przemysłowi miliardy dolarów. Jednocześnie, operatorzy maszyn przemysłowych zyskają nowe kompetencje w obszarze zarządzania informacjami – mówi Marco Annunziata.

Twórcy raportu podkreślają, że Internet przemysłowy może przynieść oszczędności rzędu miliardów dolarów i setek milionów osobogodzin. A dotyczy to tylko niewielkiego fragmentu zainstalowanej bazy sprzętu przemysłowego, który wymaga uwagi operatorów, techników, managerów floty, czy kadry kierowniczej. Wszyscy oni mają bezpośrednią lub pośrednią styczność ze skomplikowanymi maszynami.

 ENERGETYKA:

  • Czas serwisu: oszczędność rzędu 52 mln osobogodzin rocznie
  • Szacowana wartość oszczędności: 7 mld dolarów

 LOTNICTWO:

  • Czas serwisu: oszczędność rzędu 205 mln osobogodzin rocznie
  • Szacowana wartość oszczędności: 10 mld dolarów

 KOLEJ:

  • Czas serwisu: oszczędność rzędu 52 mln osobogodzin rocznie
  • Szacowana wartość oszczędności: 3 mld dolarów

 OPIEKA ZDROWOTNA:

  • Czas serwisu: oszczędność rzędu 4 mln osobogodzin rocznie
  • Szacowana wartość oszczędności: 250 mld dolarów

Według raportu, wdrożenie rozwiązań Internetu przemysłowego spowoduje wzrost zatrudnienia. Po pierwsze dlatego, że niesie ze sobą wzrost gospodarczy. Po drugie, generuje konieczność obsługi nowych technologii. Nowe zawody, jak inżynier mechanik informatyk, analityk danych, specjalista ds. interfejsu użytkownika, czy analityk działań biznesowych, wymagać będą nowych kompetencji i umożliwią zwiększenie wydajności i produktywności. Przełoży się to na większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Osoby zatrudnione obecnie nauczą się poruszać w środowisku nowych technologii, co podniesie ich wydajność. Z kolei nowi pracownicy przejdą szkolenia w zakresie specjalistycznych kompetencji naukowych i technicznych.

Autorzy raportu zauważają, że większość pracy wciąż wykonywana jest w tradycyjny sposób, w oparciu o sztywny harmonogram i bez bieżącego dostępu do danych, lub na zasadzie reakcji, gdy technicy i inżynierowie śpieszą z naprawą awarii, których można było uniknąć. Oprogramowanie i narzędzia informatyczne wygospodarują nowe obszary wydajności i zmienią pracę setek tysięcy zatrudnionych, od techników czy pracowników instalacji wiertniczych, po pilotów, lekarzy i pielęgniarki. Oznacza to w szczególności:

  • Szybszy dostęp do poszukiwanych informacji dzięki nowym narzędziom analitycznym, lepszej komunikacji i rozwiązaniom mobilnym
  • Zaawansowaną interakcję między ludźmi i urządzeniami; połączone i wyposażone w zdolność komunikacji maszyny będą prowadziły automonitoring i w razie potrzeby dokonywały napraw we własnym zakresie, będą także przesyłać informacje do innych urządzeń i pracowników

Przykładowo, inżynier nadzorujący farmę wiatrową będzie niebawem mógł przybyć do pracy z bezprzewodowym urządzeniem, które wskaże mu, która z turbin wykazuje nieprawidłowości i co należy naprawić. To samo urządzenie będzie przechowywać i przesyłać dane techniczne. Pozwoli to inżynierowi dzielić się informacjami i wnioskami z kolegami znajdującymi się w innych lokalizacjach.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl