Awaria turbiny wiatrowej w Rymanowie - ELEKTROWNIA WIATROWA - AWARIA - LOKALIZACJA ELEKTROWNI - PODKARPACIE - TURBINY WIATROWE - ROZMIESZCZENIE TURBIN WIATROWYCH
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Awaria turbiny wiatrowej w Rymanowie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Awaria turbiny wiatrowej w Rymanowie

Awaria turbiny wiatrowej w Rymanowie
fot. Grzegorz Wołczański/Stowarzyszenie "Eko-Rymanów"

W niedzielę w Sienawie (gm. Rymanów) na Podkarpaciu uszkodzona została turbina wiatrowa średniej mocy. Silny podmuch wiatru złamał łopatę wirnika i wyrzucił ponad 20-metrowy fragment w pobliże ruchliwej trasy Rymanów-Sanok.

Nikomu nic się nie stało, ale mieszkańcy chcą zawiadomić o zdarzeniu prokuraturę - uważają, że elektrownie wiatrowe stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Niektóre wiatraki znajdują się nawet 300 metrów od pobliskich domostw.

To już drugie takie zdarzenie w okolicy ciągu ostatnich trzech tygodni. Na terenie gminy działają 21 elektrownie wiatrowe, należące do różnych firm.

Pierwsze miało miejsce w okolicy Wróblika, gdzie z wiatraka odpadł fragment osłony elementów mocowania wirnika. Spadła na ziemię z wysokości ok. 100 metrów. 

Stowarzyszenie Eko-Rymanówfot.  Stowarzyszenie Eko-Rymanów

 – Prawdopodobnie nastąpiło rozwarstwienie jednego pióra. Zdarza się, że rymanowskie wichury zrywają dachy z budynków, łamią drzewa. A w niedzielę wiał silny wiatr, w porywach było nawet do 120 km – powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Zdaniem Tomasza Śmietany ze Stowarzyszenia Eko-Rymanów niedzielna awaria może mieć podłoże mechaniczne, związane z niezadziałaniem trybów hamujących i wskutek czego rozpędzony wiatrak uległ zniszczeniu.

 – To jest jedna z najstarszych elektrowni wybudowanych na tym terenie. Oderwanie się śmigła najprawdopodobniej jest wynikiem zmęczenia materiału i braku konserwacji – dodaje Śmietana.

Stowarzyszenia Eko-Rymanów apeluje o dyskusję nt. prawa dotyczącego lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Źródło: esanok.pl, nowiny24.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
henry
Powinien być zakaz sprowadzania wyeksploatowanych elektrowni wiatrowych z Niemiec. Czas życia wiatraka to nie więcej jak 15 lat. Nikt nie sprzedaje po cenie złomu sprawnych farm wiatrowych, samochodów itd. Jak widać zagraża to okolicznym mieszkańcom i kierowcom jadącym w pobliżu wiatraków. Zatem nie galopujmy z quasi ekoenergią. Konkluzja: energetyka konwencjonalna na węglu czarnym i brunatnym jest bezpieczna i ma istnieć na wieki wieków Amen.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl