Bezpieczeństwo elektryczne sprzętu medycznego - APARATURA MEDYCZNA - ELEKTRONIKA MEDYCZNA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bezpieczeństwo elektryczne sprzętu medycznego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezpieczeństwo elektryczne sprzętu medycznego

Bezpieczeństwo elektryczne sprzętu medycznego
fot. BENNING

W razie awarii urządzeń medycznych może zaistnieć niebezpieczeństwo poparzenia, porażenia, nawet może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Wadliwe lub uszkodzone urządzenia elektryczne mogą poważnie zagrozić życiu lekarzy i pacjentów, tak więc wprowadzono szereg norm mówiących o bezpieczeństwie elektrycznym sprzętu medycznego. Zasady zaczynają się już na etapie projektowym. Każda firma produkująca sprzęt medyczny ma obowiązek stworzenia jak najbezpieczniejszych w obsłudze urządzeń. Bardzo istotna jest budowa sprzętów medycznych. Pokrywa się je np. izolacją galwaniczną dzięki czemu można ochronić osobę obsługującą sprzęt i osobę do niego podłączoną np. przed poparzeniem. 

W dostępnych na rynku urządzeniach medycznych występują różne izolatory, które chronią i człowieka i delikatną elektronikę. Optoizolatory i transformatory, pomagają izolować pacjentów od niebezpieczeństwa. Problem z optoizolatorem polega jednak na dosyć ograniczonej transmisji danych. Drugie rozwiązanie jest lepsze jeżeli chodzi o przesyłanie danych, ale potrzebuje wielu dodatków, aby działać sprawnie. 

Aby sprawdzić czy urządzenie medyczne działa poprawnie podłącza się je do specjalnej aparatury, która podczas pracy i po jej zakończeniu monitoruje działanie i bezpieczeństwo sprzętu medycznego. Następnie zapisane dane analizuje i daje wynik badań przeprowadzonych na sprawdzanej maszynie. Takimi badaniami na sprzęcie medycznym zajmują się między innymi specjalni pracownicy sklepów z wyposażeniem medycznym.

Niektóre urządzenia to tak zwane kombajny o dużych gabarytach, istnieją także kabiny testujące albo małe wygodne w przenoszeniu testery posiadające wszystkie potrzebne urządzenia do badań w małym „opakowaniu”. Urządzenia posiadają złącza USB dzięki czemu można z łatwością przechowywać dane i testy pomiarowe. 

Bezpieczeństwo elektryczne sprzętu medycznego jest bardzo ważne, ale również w każdym niemalże kraju są inne dodatkowe zasady, normy. Dlatego, więc nieraz trudno jest dostosować urządzenie do norm obowiązujących na całym świecie. Istotne jest także zmieniające się prawo dotyczące bezpieczeństwa omawianego sprzętu medycznego. Producenci i projektanci muszą, więc na bieżąco sprawdzać wchodzące w życie nowe normy i wprowadzać je w życie.

Źródło: P&P CITO

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl