Technologia druku 3D w przystępnej cenie - PROJEKTOWANIE - CAD - DRUKARKA 3D - DRUK 3D - RS COMPONENTS - DESIGN SPARK - 3D CAD - SAMOREPLIKUJĄCE DRUKARKI 3D - REPRAP - ORMEROD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Technologia druku 3D w przystępnej cenie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Technologia druku 3D w przystępnej cenie

Technologia druku 3D w przystępnej cenie
fot. RS

Niedrogie, samoreplikujące drukarki 3D w ofercie RS wraz z oprogramowaniem DesignSpark Mechanical 3D to znaczne skrócenie czasu prototypowania. 

Firma RS Components (RS) podpisała umowę dystrybucyjną z RepRapPro Ltd – dystrybutorem technologii samoreplikującego druku 3D typu open-source. Zawarcie umowy jest znaczącym osiągnięciem dla RS i zbiega się z rozpoczęciem sprzedaży niedrogiej drukarki 3D RepRapPro Ormerod, która zostanie wprowadzona na rynek dzięki RS Components.

Drukowanie 3D szybko staje się ważną częścią procesu projektowania w elektronice i mechanice. Coraz więcej firm dostrzega korzyści wynikające z używania technologii umożliwiającej szybkie tworzenie prototypów, która pozwala zaoszczędzić wiele miesięcy na etapie projektowania. W przeszłości barierami na drodze do jej wykorzystania były wysokie ceny sprzętu i brak łatwego w użytkowaniu oprogramowania dla osób niebędących specjalistami od projektowania CAD.

Oprogramowanie do modelowania DesignSpark Mechanical 3D zaprojektowane przez firmy RS i SpaceClaim oraz kompletny zestaw do druku 3D Ormerod umożliwiają inżynierom na całym świecie szybkie i niedrogie projektowanie skomplikowanych rozwiązań i produktów. Ormerod to jedna z najbardziej uniwersalnych wśród dostępnych obecnie drukarek 3D: jest bardzo łatwa w rozbudowie i umożliwia szybką replikację oraz montaż.

Drukarka Ormerod wykorzystuje proces FFF (Fused Filament Fabrication) do tworzenia obiektów trójwymiarowych z szerokiej gamy plastików w różnych kolorach. Proces ten umożliwia użytkownikowi utworzenie niemal dowolnego kształtu, którego model można zaprojektować na komputerze, w tym również takich, których nie można wyprodukować przy użyciu tradycyjnych metod. Ormerod to obecnie monochromatyczna drukarka 3D skonfigurowana do pracy z jednym rodzajem plastiku w danej chwili, jednak urządzenie to zostało od podstaw zaprojektowane do nakładania trzech kolorów, a zestaw do rozbudowy będzie dostępny wkrótce.

Układ elektroniczny drukarki Ormerod został przeprojektowany w celu umożliwienia łączenia się z nią przy użyciu przeglądarki internetowej. Konstrukcja drukarki jest również prostsza w porównaniu z poprzednim modelem RepRapPro Mendel, której zmontowanie trwało przeciętnie dwa dni, podczas gdy w przypadku drukarki Ormerod trwa to zaledwie dwie godziny, dzięki czemu jest ona znacznie bardziej przystępna dla użytkowników bez doświadczenia inżynierskiego. Wszystkie drukarki RepRapPro umożliwiają replikację własnych podzespołów plastikowych. Wkrótce dostępne będą zestawy zawierające tylko elementy sprzętowe drukarki Ormerod, przeznaczone dla osób, które chcą używać własnych drukarek Ormerod do produkcji identycznych drukarek dla innych użytkowników.

Drukarki RepRapPro Ormerod są dostarczane jako gotowe do zmontowania zestawy zawierające wszystkie niezbędne części. Pełny zestaw zawiera: wszystkie części drukowane, wszystkie elementy sprzętowe wraz z trzpieniami gwintowanymi i gładkimi, śrubami, nakrętkami, podkładkami, pasami, łożyskami, zlutowanymi i zaprogramowanymi układami elektronicznymi, kartą microSD z adapterem, podgrzewaną powierzchnią do montażu płytek drukowanych, napędami, zespołem dyszy i mechanizmem napędowym wytłaczarki, 100 m włókna PLA (kwasu polilaktydowego) o średnicy 1,75 mm (około 300 g), zasilaczem (w wersji europejskiej, brytyjskiej, amerykańskiej i australijskiej) oraz oprogramowaniem na licencji typu open-source umożliwiającym używanie urządzenia, w tym oprogramowaniem układowym dla elementów elektronicznych. Parametry techniczne drukarki Ormerod to: dokładność 0,1 mm, rozdzielczość 0,0125 mm, szybkość budowania 1800 mm na minutę oraz szybkość nakładania 33 cm3 na godzinę.

 – Dostępność niedrogiej technologii druku 3D RepRapPro Ormerod oraz rewolucyjne bezpłatne oprogramowanie DesignSpark Mechanical z biblioteką elementów 3D firmy RS Components to początek nowej ery projektowania 3D i szybkiego tworzenia prototypów, w której będziemy świadkami upowszechnienia projektowania CAD, które do tej pory było dostępne dla niszowej grupy specjalistów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to przełomowy moment dla inżynierów, którzy mogą teraz liczyć na zwiększenie innowacyjności i skrócenie czasu wymaganego na wprowadzenie produktów na rynek – przekonuje Mark Cundle, dyrektor ds. marketingu technicznego w RS Components.

 – Gdy rozpoczynałem projekt RepRap, myślałem, że są spore szanse, aby urządzenie mogło działać. Przez działanie rozumiem możliwość wyprodukowania przez maszynę swoich własnych plastikowych części, po jej złożeniu. Ale nie spodziewałem się, że zaledwie kilka lat później na całym świecie będzie już wiele firmy wykorzystujących produkty RepRap i że sam będę pomagał w pracy jednej z nich. RepRap jest wynalazkiem skalę światową oraz ogromnym sukcesem inżynieryjnym. Cieszymy się również, że duży dystrybutor, taki jak RS Components, podziela nasz punkt widzenia – powiedział Adrian Bowyer, jeden z dyrektorów firmy RepRapPro. 

Na stronie www.rspoland.com oferowanych jest 500 drukarek Ormerod z limitowanej edycji z marką RS (na zdjęciu), wraz z certyfikatami autentyczności o numerach od 1 do 500. Oferta jest ważna do wyczerpania zapasów.  Standardowe drukarki Ormerod będą dostępne w ofercie firmy RS w styczniu.

Projekt „Replicating Rapid Prototyper” znany również pod nazwą „RepRap” został zapoczątkowany w roku 2004 przez Adriana Bowyera, który wcześniej pracował jako starszy wykładowca na wydziale inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Bath w Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie miało na celu szersze udostępnienie technologii druku 3D, w przystępnej cenie. Zamysłem projektu RepRap jest stworzenie niedrogiej drukarki 3D typu open-source, która umożliwia wydrukowanie większości własnych podzespołów. Drukarki RepRap wykorzystują metodę druku 3D o nazwie Fused Filament Fabrication (FFF): używają sterowanego komputerowo dozownika materiału plastycznego z bardzo precyzyjną dyszą oraz szpuli materiału plastikowego podawanego do podgrzewanej komory.  W skład kierownictwa firmy RepRapPro Ltd wchodzi Adrian, Jean-Marc Giacalone, który zaprojektował drukarki Ormerod, oraz córka Adriana - Sally. Firma RepRapPro produkuje i sprzedaje produkty RepRap na całym świecie.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Najważniejsza w tych czasach jest szybkość i wydajność dlatego u mnie w formie pojawiła się HP Officejet Pro X. Ułatwienie niesamowite!
No avatar
Gość
Niedrogie drukowanie? ale ceny nie podali
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl