Polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN - NAUKA - SUPERKOMPUTER - WIELKI ZDERZACZ HADRONÓW - LHC - CERN - EKSPERYMENTY - CENTRUM INFORMATYCZNE ŚWIERK - NCBJ - LARGE HADRON COLLIDER BEAUTY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN

Polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
fot. NCBJ
Zasoby największego polskiego superkomputera tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk już wkrótce będą wykorzystywane do przetwarzania danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Na potrzeby realizowanego przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperymentu „Large Hadron Collider beauty" udostępnione zostanie m.in. 300 TB przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie.

Infrastruktura obliczeniowa realizowanego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych projektu  CIŚ będzie wykorzystywana do przetwarzania danych z eksperymentu „Large Hadron Collider beauty” (LHCb). Projektem tym zajmuje się obecnie ponad sześciuset naukowców z 63 grup naukowych z różnych laboratoriów całego świata, w tym także z NCBJ w Świerku.

 – Eksperyment ten wykonywany jest na znajdującym się w ośrodku CERN pod Genewą akceleratorze LHC - tym samym, który wsławił się niedawno odkryciem nagrodzonej Noblem cząstki Higgsa. Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy oddziaływań oraz zrozumienie łamania kombinowanej symetrii ładunkowo-przestrzennej CP. W języku potocznym oznacza to wyjaśnienie, czy procesy fizyczne przebiegają tak samo po odbiciu swoich cech w zwierciadle. Obecna teoria oddziaływań jest tak sformułowana, że materia i antymateria rozumiane są właśnie jako swoje lustrzane obrazy. Eksperyment „LHCb” należy do najważniejszych przedsięwzięć naukowych obecnych czasów i powinien znacząco przyczynić się m.in. do wyjaśnienia problemu asymetrii w ilościach materii i antymaterii we Wszechświecie. Dlaczego jest to takie interesujące? Bez takiej asymetrii cała materia oraz antymateria zanihilowałyby na wczesnym etapie rozwoju Wszechświata i nie byłoby ani gwiazd, ani planet ani też oczywiście nas samych – tłumaczy kierownik projektu CIŚ prof. dr hab. Wojciech Wiślicki. 

CIŚ wspomaga eksperymenty w CERN (infografika NCBJ)

Udostępniane przez Centrum Informatyczne w Świerku zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który został przyłączony do gridu „Worldwide LHC Computing Grid” (WLCG). Zespoły naukowców pracujących przy eksperymencie „LHCb” mogą z niego korzystać od 20 grudnia ubiegłego roku. Wydzielona infrastruktura tworzy ośrodek typu Tier-2D charakteryzujący się przede wszystkim udostępnianiem szybkiej i niezawodnej pamięci masowej na dane eksperymentalne. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100TB, docelowy poziom 300TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza. Oprócz samej pamięci Centrum Informatyczne Świerk oddało do dyspozycji naukowców także pewną ilość (na razie 320, w przyszłości ok. 1000) rdzeni obliczeniowych do przetwarzania zgromadzonych danych, specjalistyczne oprogramowanie naukowe oraz odpowiednią infrastrukturę sieciową – dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1Gbit/s każde.

Źródło: NCBJ

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl