Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych - GAZ ŁUPKOWY - POSZUKIWANIA - WYDOBYCIE - SZCZELINOWANIE HYDRAULICZNE - POMPY WYSOKOCIŚNIENIOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych

Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie dają perspektywy rozwoju rynku pomp wysokociśnieniowych
fot. Bureau of Land Management/Wikimedia Commons

Oczekuje się, że rosnąca akceptacja polityczna na  wydobycie gazu łupkowego oraz wzrastające potrzeby krajów europejskich w zakresie samowystarczalności energetycznej będą miały pozytywny wpływ na ożywienie rynku pomp dla danego sektora. Jednak może się okazać, iż producenci pomp nie będą w stanie wykorzystać tego potencjału, ponieważ obawy o skutki środowiskowe szczelinowania hydraulicznego prawdopodobnie ograniczą poszukiwania gazu łupkowego przez firmy wydobywcze.

Według najnowszej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Strategiczna analiza rynku pomp dla europejskiego przemysłu gazu łupkowego (ang. Strategic Analysis of the Pumps Market in the European Shale Gas Industry) wynika, iż rynek ten w roku 2012 odnotował przychody w wysokości 35,3 mln USD, a w 2017 roku oczekuje się  wzrostu do 47,7 mln USD.

 – Bogate rezerwy gazu łupkowego w Europie oraz korzyści ekonomiczne z jego wydobycia pobudzą poszukiwania. Jednak potencjał rozwoju producentów pomp w branży gazu łupkowego w regionie będzie różny w zależności od kraju – stwierdza  Niranjan Paul, analityk Frost & Sullivan ds. automatyki przemysłowej. 

Najbardziej intenywne dzaiłania w zakresie wydobycia gazu łupkowego prowadzone są w Polsce, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, które to dążą do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego oraz ograniczenia zależności od importu gazu z Rosji.  Natomiast w innych krajach dana branża będzie ,  będzie napotykać trudności powiązane z  niepewnością co do polityki prowadzonej przez miejscowe rządy. Na przykład Francja i Holandia wprowadziły zakaz eksploatacji gazu łupkowego, ponieważ szczelinowanie hydrauliczne może wywoływać wstrząsy sejsmiczne i zanieczyścić wodę pitną.

Warto podkreślić , że mimo koncesji wydanych przez  Niemcy i Wielką Brytanię , to wydobycie na dużą skalę jeszcze się nie zaczęło, ponieważ rentowność komercyjnej produkcji gazu łupkowego w Europie pozostaje wątpliwa. Za przykład może posłużyć ExxonMobil, który wycofał się z Polski po wykonaniu dwóch odwiertów, które okazały się nierentowne gospodarczo. W Niemczech i Austrii, firmy wydobywcze muszą przeprowadzać badania wpływu na środowisko każdego przedsięwzięcia wydobycia gazu łupkowego, co zwiększa koszty i znacznie redukuje rentowność poszukiwania gazu łupkowego.

Producenci pomp będą jednak nadal w stanie znaleźć obszary, na których będą mogli poszukiwać możliwości dla dalszego rozwoju, dzięki firmom wydobywczym takim jak Royal Dutch Sell czy ConocoPhillips, które to będą kontynuować poszukiwania w okresie objętym daną prognozą rynkową. Jest wysoce prawdopodobne, że Shell przeprowadzi badania sejsmiczne i wykona odwierty próbne na Ukrainie, natomiast Chevron zainwestuje w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce i Rumunii

 – W istocie zwolennicy gazu łupkowego w Europie przewidują, że nasilenie poszukiwań będzie korzystne dla krajów dotkniętych spowolnieniem ekonomicznym, ponieważ jest to szansa na pozyskanie  inwestycji dużych firm wydobywczych i zwiększenie zatrudnienia a także dodatkowy zastrzyk znacznych przychodów z podatków dla rządów. Aby wykorzystać te szanse i zapewnić ekspansję na rynku, producenci pomp muszą opracować pompy wysokociśnieniowe nadające się do zastosowań w branży gazu łupkowego – dodaje Paul. 

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl