Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
Farnell element14
strona główna Aktualności Globalne wykorzystanie rozwiązań LED w oświetleniu pozwoli zaoszczędzić energię generowaną przez 640 średniej wielkości elektrownie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Globalne wykorzystanie rozwiązań LED w oświetleniu pozwoli zaoszczędzić energię generowaną przez 640 średniej wielkości elektrownie

Globalne wykorzystanie rozwiązań LED w oświetleniu pozwoli zaoszczędzić energię generowaną przez 640 średniej wielkości elektrownie
fot. Philips

Tegoroczne XXIV Ekonomiczne Forum w Krynicy odbyło się pod hasłem Pokryzysowy świat - czas nowych liderów”. Jednym z wiodących tematów dyskusji było przyszłość sektora energetyki i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną, w tym rozwiązań LED.

Punktem wyjścia do rozmowy podczas panelu dyskusyjnego Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?” było studium RWE nt. scenariuszy rozwoju technologii w polskiej energetyce do 2050 r. Zaproponowany scenariusz innowacyjny opiera rozwój branży energetycznej na doskonaleniu już dostępnych technologii oraz na inwestycjach w innowacje. Istotna dla branży będzie rozbudowa inteligentnych sieci przesyłowych oraz właściwe włączenie prosumentów w jej rozwój. Istotnym jest także szerokie zastosowanie technologii energooszczędnych, takich jak rozwiązania LED, które są jednym ze sposobów równoważenia rosnącego zapotrzebowania na energię.

Oświetlenie, odpowiadające za 19% globalnego zużycia energii, to kluczowy obszar, wymagający innowacyjnych energooszczędnych rozwiązań. Philips szacuje, że do roku 2020 w wyniku zastosowania rozwiązań LED 30% mniej energii będzie wykorzystane na oświetlenie w porównaniu do roku 2006. Te oszczędności przełożą się na redukcję emisji CO2 do atmosfery o 515 mln ton.

 – Jeśli za 15 lat cała branża oświetleniowa oprze się na technologii LED, a tak przewiduję, to proszę wyobrazić sobie, jak wielki będzie miało to wpływ na skalę zużycie energii, ale również podaż. Pomyślcie też, jak duże pieniądze zostaną uwolnione i będą mogły być przeznaczone na inwestycje – stwierdził podczas panelu Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?” Joost Leeflang, dyrektor generalny Philips w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według analiz Philips, zainstalowanie nowego LED-owego oświetlenia ulicznego może przynieść 10 mld euro oszczędności rocznie na skalę globalną. Pełne przejście na oświetlenie półprzewodnikowe (LED) we wszystkich instalacjach oświetleniowych na całym świecie może ograniczyć zużycie energii o 40%, co pozwoli zaoszczędzić energię generowaną przez 640 średniej wielkości elektrownie. Wygeneruje to także oszczędności na poziomie 130 mld euro.

Na energooszczędność również zawracali uwagę uczestnicy panelu „Inteligentne i efektywne miasta dzięki współpracy. Już dziś!”. Miasta generują 70% światowego zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, dlatego coraz częściej sięgają po rozwiązania niskoemisyjne i efektywne energetycznie. Obecnie 10% zainstalowanych systemów oświetlenia ulicznego to rozwiązania LED, a oczekuje się, że udział ten wzrośnie do 80% do roku 2020.

  Sama wymiana oświetlenia na oświetlenie LED daje już znaczne zmniejszenie zużycia energii, a jeszcze wdrożenie systemu zarządzania  siecią pozwolić może nawet na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent – stwierdziła podczas panelu Oana Penu, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Philips w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Uliczne oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić od 50% do nawet 80% energii elektrycznej, jeśli wykorzystany zostanie system sterowania 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl