Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na inżynierów - ENERGETYKA - LOTNICTWO - INŻYNIEROWIE - RYNEK PRACY - AUTOMOTIVE - KARIERA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na inżynierów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na inżynierów

Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na inżynierów
fot. Western Area Power Admin/CC/Flickr

Pilnie poszukiwani są inżynierowie sprzedawcy, konstruktorzy, inżynierowie procesu. Nowe miejsca pracy powstają w branży lotniczej, energetycznej i automotive. Średnie miesięczne wynagrodzenia inżynierów wahają się w granicach od 5 tys. do 10 tys. złotych brutto.

Zapotrzebowanie na inżynierów rośnie dynamicznie od początku roku i nie zwolni w nadchodzącym kwartale wynika z analiz firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering. W ciągu najbliższych trzech miesięcy najbardziej poszukiwani będą specjaliści: inżynierowie sprzedawcy, specjaliści do spraw procesu oraz konstruktorzy. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w branży automotive, lotniczej i energetycznej.

Jak wynika z analiz firmy Bergman Engineering, jedynej w Polsce agencji zatrudnienia zajmującej się rekrutacją inżynierów na tak dużą skalę, od początku roku zapotrzebowanie na inżynierów rośnie i tak będzie przynajmniej do końca roku. 

 – Wraca rynek kandydata. Inżynierowie rzadko mieli problemy ze znalezieniem pracy, jednak teraz to coraz częściej pracodawcy zmuszeni są do ciągłego starania się o to, żeby zdobyć najlepszych pracowników.  Dobrze, żeby byli tego świadomi gdyż najbardziej zdolni inżynierowie mogą przebierać w ofertach – wyjaśnia Paulina Woźniak, Dyrektor Operacyjny Bergman Engineering.

Przedsiębiorstwa, które do tej pory oddalały od siebie konieczność inwestowania w nowe projekty, próbują nadrobić straty i tym samym poszukują pracowników, którzy spełnią ich oczekiwania. Na początku oferują niższe wynagrodzenie lub rozkładają je na raty, chcąc podnieść je dopiero w późniejszym czasie, ale może to odstraszyć przyszłych kandydatów.

Rejonami kraju, w których wystąpi największe zapotrzebowanie na inżynierów są przede wszystkim miejsca, w których zlokalizowana jest branża lotnicza. Od początku roku we Wrocławiu działa inżynieryjne centrum badawczo-rozwojowe UTC Aerospace Systems, w którym szanse na zatrudnienie ma ponad 350 osób, m.in. inżynierowie, mechanicy i konstruktorzy. Na podkarpaciu nowych pracowników poszukują Borg Warner, MTU Aero Engines Polska czy Hamilton Sundstran.

Jedna z polskich firm przygotowuje również budowę największej na świecie zwałowarki, która stanie w przyszłym roku poza granicami naszego kraju. Do projektu poszukiwani są doświadczeni projektanci takiej maszyny i konstruktorzy.

Przyśpieszają również prace w procesie inwestycyjnym związanym z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, we wrześniu podpisano umowę z zagraniczną spółką na usługi doradztwa technicznego, która otworzy drzwi do kariery osobom z doświadczeniem w branży energetycznej.

W Wielkopolsce nowe wakaty stworzy otwarcie siedziby firmy z branży automotive, tylko jeden z licznych podwykonawców poszukuje na już ponad 300 inżynierów.

Zapotrzebowanie na inżynierów będzie odczuwalne wszędzie tam, gdzie powstawać będą nowe projekty. Na dzień dzisiejszy spora ilość pracowników jest zdecydowana na relokację, w celu zdobycia lepszych miejsc pracy. To zapotrzebowanie spowoduje, że znacznie łatwiej będzie też wynegocjować lepsze warunki płacowe.

Kogo szukają pracodawcy?

Wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów znajdują się:

  • Inżynier sprzedawca – to jeden z najczęściej poszukiwany specjalistów, praktycznie w każdej branży. Pracodawcy stawiają na osoby myślące samodzielnie, kreatywne i konsekwentne w dążeniu do celu. Inżynier sprzedawca jest poszukiwany ze względu na umiejętność połączenia ze sobą wiedzy technicznej i umiejętności z zakresu sprzedaży. Powinien on być kompetentnym partnerem do rozmów z potencjalnymi klientami, który z jednej strony potrafi wytłumaczyć rysunek techniczny z drugiej nawiązać i utrzymywać dobre relacje handlowe.    

Jego zarobki oscylują w granicach 5 tys. złotych brutto miesięcznej podstawy, ale do tego dochodzą jeszcze niemałe premie, zależne od podpisania milionowych kontraktów.

  • Inżynier procesu – obecnie największym zainteresowaniem cieszą się inżynierowie procesu, a szczególnie procesu tłoczenia  w branży automotive. Tutaj miesięczne zarobki wynoszą ok. 2,5 - 3 tys. złotych brutto dla osób rozpoczynających pracę w tym zawodzie oraz od 5 do 10 tys. złotych brutto dla pracowników z ponad pięcioletnim doświadczeniem.

Do najważniejszych obowiązków inżyniera procesu należą optymalizacja, wdrażanie nowej technologii, przeprowadzanie analiz, prób technologicznych i opracowywanie nowych produktów, ale także wsparcie działów rozwoju produktu w rozwijaniu oferty produktowej, udział w projektowaniu i uzgodnieniach z podwykonawcami i dostawcami. Poszukiwane umiejętności to kreatywność, inicjatywa, konsekwencja w działaniu, samodzielność, komunikatywność, umiejętność strategicznego i analitycznego myślenia.

  • Inżynier konstruktor – jego zarobki rosną z roku na rok, jeszcze dwa lata temu było to średnie wynagrodzenie na poziomie niecałych 5 tys. zł brutto miesięcznie, na chwilę obecną wynosi ono około 6 tys. zł brutto. Stawki te są jednak uśrednione. Najczęstsze wymagania to znajomość teorii inżynierskich i zasad projektowania urządzeń mechanicznych, znajomość języków obcych na poziomie technicznym, umiejętność efektywnej pracy w zespole i pod presją czasu, a przede wszystkim kreatywność w rozwiązywaniu problemów inżynierskich.

 – Poszukiwani inżynierowie to nie tylko osoby o wysokich kompetencjach technicznych, ale również posiadające cały wachlarz umiejętności miękkich – wyjaśnia Paulina Woźniak z firmy Bergman Engineering. Konkurencyjny rynek i większe wymagania klientów sprawiły iż pracodawca oczekuje od inżyniera kreatywności, ambicji i umiejętności tworzenia innowacyjnych projektów, a także elastyczności, otwartości i umiejętności wielokierunkowej pracy.

Źródło: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
w IT 5 tys. miesięcznie to płaca dla ogarniętego studenta :)
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl