Powstaje system monitoringu dedykowany dla drewnianych zabytków - MONITORING - POWIADOMIENIA SMS - MONITORING ZABYTKÓW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Powstaje system monitoringu dedykowany dla drewnianych zabytków
drukuj stronę
poleć znajomemu

Powstaje system monitoringu dedykowany dla drewnianych zabytków

Powstaje system monitoringu dedykowany dla drewnianych zabytków
fot. Platanacero/CC/Wikimedia Commons
Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego opracowują specjalny system monitoringu dla drewnianych, zabytkowych budowli. Będzie on stosowany m.in. na strychach gotyckich kościołów, dzięki czemu będą one mogły być udostępnione zwiedzającym.

Zadaniem systemu, nad którym pracują badacze z Instytutu Budownictwa wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ma być monitorowanie odkształceń konstrukcji drewnianych oraz zmian wilgotności powietrza czy temperatury na poddaszu.

 – System na bieżąco kontroluje wszystkie te parametry i umożliwia śledzenie tych danych online (...) W przypadku przekroczenia, któregoś z monitorowanych parametrów system informuje odpowiednie służby SMS-em – powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzata Wanke-Jakubowska.

Rzeczniczka poinformowała, że badania z użyciem nowego systemu prowadzone są obecnie na dachu gotyckiego kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu. Elementy drewniane tego dachu pochodzą z XV w. Co prawda były one remontowane w XIX w. i na początku wieku XXI, ale znaczna ich część jest oryginalna i stanowi przykład coraz rzadziej spotykanych zabytków rzemiosła ciesielskiego.

System zainstalowany na dachu wrocławskiej świątyni składa się z 18 czujników monitorujących odkształcenia konstrukcji drewnianych. Wilgotność i temperatura na poddaszu badana jest przez 16 czujników, zaś warunki pogodowe panujące na zewnątrz przez stację zainstalowaną na dachu sąsiedniego budynku.

 – O ile zabytkowe wnętrze kościoła jest dostępne dla zwiedzających, przestrzeń strychu, nad gotyckimi sklepieniami, jest praktycznie zamknięta dla ruchu turystycznego. Zdaniem badaczy z Instytutu Budownictwa konstrukcja wielu historycznych dachów zasługuje na miano atrakcji turystycznej, umożliwiającej poznawanie, odchodzącego powoli w niepamięć, rzemiosła ciesielskiego. System, nad którym pracują stanowi krok w kierunku upowszechniania dostępu do tych interesujących przestrzeni – dodała rzeczniczka.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl