Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE
drukuj stronę
poleć znajomemu

Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE

Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE
fot. Elektromontaż Wschód

Jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawdza się najlepiej w konkretnych warunkach? Politechnika Białostocka rozpoczyna prace badawcze nad efektywnością energetyczną instalacji OZE w uruchomionych w zeszłym tygodniu specjalistycznych laboratoriach.

Otwarcie Centrum Badawczo-Dydaktycznego wydziału elektrycznego było elementem obchodów 65-lecia tego wydziału na Politechnice Białostockiej (PB). Powstało ono dzięki 7 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 w ramach dwóch projektów. Dotyczą one poprawy infrastruktury politechniki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz zbadania jak skuteczne są różne metody poprawy efektywności energetycznej z zastosowaniem OZE.

  Część obiektu przebudowano, m.in. nieużytkowaną już stołówkę studencką, część wybudowano od nowa; powstała obszerna hala laboratoryjna i wieża do wyciągania światłowodów. Budynek został wyposażony w odnawialne źródła energii elektrycznej w postaci hybrydowego systemu małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej  poinformowała uczelnia. Powstały m.in. laboratoria: technologii światłowodów, oraz techniki wysokich napięć.

Dziekan wydziału elektrycznego uczelni dr. hab. Marian Dubowski powiedział PAP, że główny cel badań to określenie jaki rodzaj instalacji z OZE sprawdza się najbardziej i jest najbardziej opłacalny, jakie rozwiązania przynoszą największe oszczędności, co jest w podlaskich warunkach klimatycznych najbardziej energooszczędne. Z efektów oceny działających instalacji będą mogli już za rok korzystać głównie przedsiębiorcy (przede wszystkim, tzw. średnie firmy), ale też samorządy lokalne, które chciałby instalacje wykorzystujące prąd z wiatru czy słońca instalować na różnych obiektach użyteczności publicznej. Z badań powstanie specjalny raport z dłuższego czasu, minimum roku.

  Oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak słońce i wiatr jest różne na przestrzeni roku, więc gdyby robić to wyrywkowo, mogłyby to być dane nie do końca wiarygodne  wyjaśnił Dubowski.

Wydział elektryczny był jednym z pierwszych wydziałów PB. Obecnie kształci blisko 1,2 tys. studentów, głównie na kierunkach: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja. Nowe laboratoria będą też wykorzystywane w kształceniu studentów na najnowszym kierunku - ekoenergetyce.

Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Kształci ok. 12 tys. studentów na siedmiu wydziałach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl