PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę - OZE - POMPY CIEPŁA - PORTPC
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę
drukuj stronę
poleć znajomemu

PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę

PORT PC: Polski rynek pomp ciepła znowu w górę
fot. Kristoferb/CC/Wikimedia Commons

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przeprowadziła badanie polskiego rynku pomp ciepła. W 2014 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 7 proc. w stosunku do wyników z roku poprzedniego. Potwierdziło to ubiegłoroczne prognozy co do harmonijnego rozwoju tej branży w Polsce.
 


Wzrosty odnotowano w przypadku prawie wszystkich typów urządzeń. Jedynym wyjątkiem, który odnotował niewielki spadek w 2014 roku są pompy ciepła z bezpośrednim odparowaniem w gruncie (Rys. 1).

  W wynikach badania można zauważyć, że trend z poprzednich lat utrzymał się również w 2014 roku – mocno rozwijają się pompy ciepła korzystające z powietrza jako źródła ciepła. Szczególnie wysoka jest sprzedaż urządzeń do podgrzewu ciepłej wody, które z roku na rok zyskują na popularności dzięki stosunkowo niskim kosztom i łatwości instalacji. Co ważne, gruntowe pompy ciepła w dalszym ciągu stanowią bardzo istotną część rynku pomp ciepła w Polsce. Ich sprzedaż w 2014 roku utrzymała się na wysokim poziomie ponad czterech i pół tysiąca urządzeń  co dało wynik 1% wzrostu w stosunku do sprzedaży w 2013 – twierdzi Sebastian Kaletka, kierownik biura PORT PC.

Rysunek 1 Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010 - 2014. Opracowanie: PORT PC

Rys. 1 Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010 - 2014. Opracowanie: PORT PC

Rysunek 2 Rynek pomp ciepła w Polsce w 2014 roku. Opracowanie: PORT PC

Rys. 2 Rynek pomp ciepła w Polsce w 2014 roku. Opracowanie: PORT PC

Na polskim rynku pomp ciepła sprzedaje się różne typy tych urządzeń, wśród nich można wymienić te najbardziej znaczące: pompy ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania pomieszczeń, powietrze/woda tylko do c.w.u., oraz urządzenia typu solanka/woda. Nową kategorią, która pojawiła się w tegorocznym badaniu PORT PC są korzystające z powietrza jako dolnego źródła ciepła urządzenia typu VRF (ang. Variable Refrigerant Flow). Jak się okazuje, systemy VRF, posiadające możliwość zarówno ogrzewania jak i chłodzenia budynków, nie pozostają bez znaczenia dla końcowego wyniku rynku pomp ciepła w Polsce.

W przygotowaniu jest szczegółowy raport z rynku pomp ciepła w Polsce, obejmujący wyniki z podziałem na moce i kategorie urządzeń (grzewcze, rewersyjne). W opracowaniu zawarta będzie również analiza ilości „ciepła z OZE” przekazanego przez pompy ciepła w naszym kraju. Raport będzie dostępny w PORT PC.  Ponadto o polskim rynku pomp ciepła będzie można posłuchać podczas VIII Forum Pomp Ciepła w ramach Targów ENEX oraz w części „Getting inspiration - Successful national markets” podczas 8 Europejskiego Forum Pomp Ciepła EHPA 28 maja 2015r. w Brukseli.

Źródło: PORT PC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl