Goodyear przedstawia projekt opony wytwarzającej energię elektryczną - MATERIAŁY PIEZOELEKTRYCZNE - E-MOBILITY - OPONA - POJAZDY HYBRYDOWE - MOTORYZACJA - MATERIAŁY TERMOELEKTRYCZNE - GOODYEAR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Goodyear przedstawia projekt opony wytwarzającej energię elektryczną
drukuj stronę
poleć znajomemu

Goodyear przedstawia projekt opony wytwarzającej energię elektryczną

Goodyear przedstawia projekt opony wytwarzającej energię elektryczną
fot. Koncepcyjna opona Goodyear BH03

Na targach motoryzacyjnych w Genewie inżynierowie Centrum Innowacji Goodyeara zaprezentowali futurystyczną wizję opony zdolnej wytwarzać energię elektryczną. Projekt pod nazwą "BH03" jest w stanie przetwarzać naprężenia powstałe w wyniku odkształceń oraz ciepło w energię elektryczną. Prezentowane rozwiązanie to zachęta do dyskusji nt. przyszłości motoryzacji. Eksperci prognozują, że za kilka lat pojazdy zasilane energią elektryczną będą dominowały na drogach.

Koncepcyjna opona wytwarza energię elektryczną, która może zasilać akumulatory hybrydowego układu napędowego pojazdu, a także inne urządzenia pokładowe. Opona wytwarza energię elektryczną poprzez działanie dwóch rodzajów materiałów:

  • materiał termoelektryczny absorbuje ciepło (generowane przez światło, kiedy opona jest w stanie spoczynku, oraz powstałe podczas ruchu obrotowego w trakcie jazdy) i zamienia je w energię elektryczną;
  • materiał piezoelektryczny przetwarza naprężenia będące wynikiem odkształceń struktury w energię elektryczną.

Wewnętrzna struktura opony przypomina trójwymiarową siatkę. Taka konstrukcja może podtrzymać ciężar auta w przypadku przebicia opony. To alternatywa dla stosowanej dotychczas technologii RunOnFlat. Ponadto BH03 posiada duży obwodowy rowek, zmniejszający ryzyko aquaplaningu, oraz specjalny wzór bieżnika, pochłaniający hałas.

Opona BH03 jest produktem czysto koncepcyjnym i na razie nie ma planów wprowadzenia jej do seryjnej produkcji. Jej prezentacja ma jednak zachęcić do dyskusji i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań przyszłości. 

Źródło: Goodyear

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl