Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku odpadów - ŚMIECI - FARMA SOLARNA - FARMY FOTOWOLTAICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku odpadów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku odpadów

Farma fotowoltaiczna na byłym wysypisku odpadów
fot. Na tym wysypisku powstaje farma fotowoltaiczna w Ustroniu Morskim

Zakończono kolejny etap budowy pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej powstającej w miejscu byłego składowiska odpadów w gminie Ustronie Morskie. Wyprodukowana tu energia zasili obiekty gminne, a wydatki gminy na prąd mogą spaść nawet o 80-90%. Farma o mocy 1 MW będzie w stanie zasilić ok. 200 gospodarstw jednorodzinnych.

Byłe wysypiska stwarzają gminom problemy. Przez 50 lat od zamknięcia śmietnisk teren powinien  zostać niezabudowany. Jeśli jednak grunt zostanie odpowiednio przygotowany, zasypany i zostaną spełnione wymogi bezpieczeństwa, dawne wysypisko śmieci można rekultywować. Odpowiednio zagospodarowany teren może być przekształcony dzięki proekologicznym rozwiązaniom właśnie takim jak energia odnawialna. Takie projekty zyskują przychylność decydentów oraz społeczeństwa, a dzięki dotacji z Unii Europejskiej można je sfinansować.

 – Farma fotowoltaiczna przynosi wymierne korzyści dla środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo, przemyślana inwestycja pomaga zagospodarować teren, który w innym przypadku byłby przez kilkadziesiąt lat pozostawiony bez użytku, ponieważ na terenach, które niegdyś były wysypiskami śmieci, występuje zakaz budowy nowych obiektów przez kolejne 50 lat od ich zamknięcia – mówi Piotr Targański, ekspert w zakresie kompleksowej realizacji instalacji fotowoltaicznych w firmie Opeus Energia.

Do tej pory śmietnisko zostało już odpowiednio przygotowane. Na plac budowy o powierzchni 15.500 m2 wjechało blisko 2 tys. ciężarówek z ok. 17 tys. ton ziemi i gliny. Ukończono wałowanie śmieci, ułożono system odgazowania i odwodnienia oraz zostały nasypane i zabezpieczone odpowiednie warstwy ekranowe i wzmacniające. Kolejne kroki to ułożenie płyt betonowych pod konstrukcje fotowoltaiczne oraz tras kablowych. Następnie teren zostanie wyrównany, zasiany trawą i ozdobiony krzewami. Do zakończenia projektu pozostanie wykonanie oświetlenia, montaż specjalnej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne oraz samych paneli.

 – Chcemy jak najbardziej udogodnić inwestorom instalację paneli fotowoltaicznych, dlatego oferujemy im pełny zakres usługi. Oprócz kompleksowego przygotowania terenu, pomagamy również w pierwszej fazie projektowej, czyli m.in. w działaniach koncepcyjnych, uzyskiwaniu decyzji czy koncesji, a także pozyskiwaniu dotacji z funduszy Unii Europejskiej – mówi Piotr Targański z Opeus Energia.

Następne projekty już w planach

Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie zamkniętego wysypiska w gminie Ustronie Morskie o mocy 1 MW, która jest w stanie zasilić ok. 200 gospodarstw jednorodzinnych, jest w trakcie realizacji. Następne projekty już czekają. Śmietniska to nie jedyne obszary, które warto rekultywować. W Polsce jest wiele miejsc, które nie spełniając już swojej funkcji, stoją opuszczone. Do nich należą byłe oczyszczalnie ścieków czy zbiorniki wodne elektrowni. Rekultywację miejsc, które stoją zamknięte, planuje wiele gmin bądź inwestorów prywatnych.

 – Kierunek, który obierają gminy czy duże zakłady produkcyjne, jest bardzo pozytywny. Inwestując w farmy fotowoltaiczne zapewniają sobie całkowite zaopatrzenie w prąd, mając przy tym na względzie aspekty ekologiczne. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną przynosi wymierne korzyści, a dbanie o środowisko i samowystarczalność w zaopatrzeniu w prąd są dostatecznie silnymi argumentami, żeby rozważyć takie działania – dodaje Piotr Targański z Opeus Energia.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl