PSES: Energetyka słoneczna lekarstwem na ograniczenie dostaw energii elektrycznej - ENERGETYKA SŁONECZNA - FOTOWOLTAIKA - PSES
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności PSES: Energetyka słoneczna lekarstwem na ograniczenie dostaw energii elektrycznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

PSES: Energetyka słoneczna lekarstwem na ograniczenie dostaw energii elektrycznej

PSES: Energetyka słoneczna lekarstwem na ograniczenie dostaw energii elektrycznej

Oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej

W świetle wydarzeń ostatnich tygodni tj. ograniczenia dostaw energii elektrycznej przez operatora sieci przesyłowych, jak również przyjęcia przez Radę Ministrów rozporządzenia w tej sprawie nasuwa się pytanie, w jaki sposób uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości? Odpowiedź wydaje się być prosta - zwiększyć udział instalacji słonecznych w produkcji energii elektrycznej w ramach koszyka odnawialnych źródeł energii.

Energia elektryczna ze słońca jest produkowana dokładnie w godzinach kiedy ją potrzebujemy - zakłady przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej posiadają profil zapotrzebowania na energię elektryczną o kształcie bardzo zbliżonym do krzywej produkcji z fotowoltaiki; w ten sposób godziny letniego szczytu konsumpcji pokrywają się z godzinami najwyższej produkcji z PV tj. w czasie, w którym PSE wprowadziło ograniczenia w dostawach energii. Według ekspertów obecnie w polskim systemie energetycznym potrzeba ok. 1,5 GW mocy, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Przy zrównoważonym rozwoju rozproszonych elektrowni PV o mocy do 1MW, lokalizowanych na terenie całego kraju, energetyka słoneczna jest w stanie wypełnić lukę systemową w ciągu maksymalnie 2-3 lat.

Odciążenie sieci przesyłowych - upały mają negatywny wpływ na funkcjonowanie wyeksploatowanych sieci przesyłowych w Polsce powodując ich przeciążenie i tym samym ograniczenie w dostawach prądu. Charakterystyka generacji rozproszonej w źródłach fotowoltaicznych polegająca na ich współpracy z siecią dystrybucyjną lub bezpośrednim zasilaniu odbiorców powoduje, że większość wyprodukowanej energii w takich instalacjach jest konsumowana na bieżąco, ograniczając w ten sposób straty w sieciach przesyłowych, jak również koszty wynikające z konieczności ich modernizacji.

Biorąc pod uwagę, że obecne ograniczenie dostaw energii elektrycznej nie jest zjawiskiem jednorazowym i jego wystąpienie jest nieuniknione w kolejnych latach ze względu na przestarzałe konwencjonalne bloki energetyczne, stale zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną (szczególnie w szczycie letnim) jak również rosnące temperatury będące efektem zmian klimatycznych oraz uwzględniając znaczny spadek kosztów technologii fotowoltaicznych, wdrażanie i promocja rozproszonych instalacji przetwarzających energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną powinno być naturalnym kierunkiem rozwoju polskiego systemu energetycznego.

Źródło: PSES

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl