Dlaczego pracownicy fabryk niechętnie noszą maski ochronne? - UBRANIE OCHRONNE - 3M - BHP - ODZIEŻ OCHRONNA - PÓŁMASKA FILTRUJĄCA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Dlaczego pracownicy fabryk niechętnie noszą maski ochronne?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dlaczego pracownicy fabryk niechętnie noszą maski ochronne?

Dlaczego pracownicy fabryk niechętnie noszą maski ochronne?
fot. 3M

Niewygodna, źle się w niej oddycha, jest w niej za ciepło - to tylko niektóre z tłumaczeń pracowników polskich fabryk na pytanie „Dlaczego nie nosisz maski lub półmaski ochronnej”. Zasady BHP jasno określają, że w sytuacji zagrożenia dla dróg oddechowych na stanowisku pracy, pracownik jest bezwzględnie zobowiązany do stosowania sprzętu gwarantującego ochronę. Praktyka bywa jednak różna.

Pyły, dymy spawalnicze, gazy i pary organiczne - pracownicy zakładów przemysłowych narażeni są na działanie różnego rodzaju substancji, stanowiących zagrożenie dla ich dróg oddechowych. Sposobów by je chronić jest wiele, począwszy od ochrony zbiorowej, czyli np. zastosowania właściwych systemów wentylacyjnych, a skończywszy na środkach ochrony indywidualnej, czyli maskach lub półmaskach wyposażonych w filtry czy pochłaniacze. Sprawa jest poważna, bo konsekwencją niestosowanie się do tych zaleceń jest utrata zdrowia, a w konsekwencji nawet życia. Jedną z chorób zawodowych, niestety wciąż występującą w górnictwie, jest np. pylica płuc, która znacząco ogranicza zwykłe życiowe aktywności, a w konsekwencji prowadzi do śmierci.

Jednak jak wynika z badania zrealizowanego dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* zaledwie 58% osób pracujących osób deklaruje, że zawsze korzysta z odpowiedniego sprzętu BHP. Co siódma osoba (14%) używa go tylko czasami, a co czwarta (24%) uważa, że taki sprzęt nie jest jej potrzebny. Dodatkowo 3% pracowników nie korzysta ze sprzętu w ogóle, a więc np. podczas pracy z niebezpiecznymi materiałami nie nosi wymaganej maski lub półmaski ochronnej.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być różne. Z jednej strony brak wyobraźni oraz świadomości zagrożenia, wynikającego z nieprzestrzegania lub bagatelizowania zasad BHP w miejscu pracy, Z drugiej zaś…niedostateczna jakość sprzętu.

 – W przypadku produktów ochrony dróg oddechowych istotne jest zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracownika. W wielu przypadkach użytkownicy półmasek muszą pracować w nich przez całą zmianę, czyli 6 do 8 godzin dziennie, więc często narzekają na dyskomfort z tym związany, że półmaska stanowi za duże obciążenie, nie przylega szczelnie do twarzy, ogranicza pole widzenia, panuje w niej zbyt wysoka temperatura poprzez gromadzące się we wnętrzu ciepłe powietrze. Pojawia się zatem dylemat: bezpieczeństwo czy komfort pracy, przed którym staje wielu pracowników polskich zakładów – mówi Karolina Smułka z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.

Pracownicy szukają półmaski wygodnej - lekkiej, zapewniającej łatwość oddychania, odpowiednio niską temperaturę i gwarantującej dobre dopasowanie do kształtu twarzy, jak również stabilnej, szczelnej i wykonanej z odpowiedniej jakości materiałów.

Produktem, który rozwiązuje wszystkie te kwestie jest półmaska filtrująca 3M Aura serii 9300+ promowana w kampanii "3M Science. Applied to life." jako przykład współpracy naukowców z wielu dziedzin przy tworzeniu rozwiązań, mających wpływ na życie i pracę milionów ludzi.

  Włączenie opinii klienta do procesu tworzenia półmaski filtrującej pozwoliło na stworzenie takich innowacji, jak zawór 3M™ Cool Flow™, minimalizujący gromadzenie się ciepła pod maską oraz włóknina filtrująca 3M High Performance Filter Media, która zapewnia optymalną ochronę przed niebezpiecznymi cząstkami oraz łatwość oddychania – tłumaczy ekspert 3M Poland.

Źródło: 3M

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl