Enspirion nagrodzony za negawaty - GRUPA ENERGA - NEGAWATY - ENSPIRION
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Enspirion nagrodzony za negawaty
drukuj stronę
poleć znajomemu

Enspirion nagrodzony za negawaty

Enspirion nagrodzony za negawaty
fot. Enspirion

Enspirion, spółka z Grupy Energa otrzymała nagrodę „Nowy Impuls 2015” za wdrożenie innowacyjnego pomysłu bilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Spółka umożliwia dobrowolną redukcję poboru energii elektrycznej, oferując odbiorcom wynagrodzenie za ograniczenie zużycia. Tzw. negawaty, czyli niewykorzystane megawaty, są skutecznym sposobem wsparcia systemu elektroenergetycznego w sytuacjach deficytu energii.

Wyróżnienie przyznawane jest liderom nowych technologii, promującym innowacyjne rozwiązania. Nagrodę wręczono podczas pierwszego dnia XII Kongresu Nowego Przemysłu, należącej do Grupy Energa spółce Enspirion.

 – Traktujemy tę nagrodę jako uznanie naszej dotychczasowej pracy w zakresie popularyzacji usług zarządzania popytem i ich wykorzystania w Polsce. To dla nas sygnał, że środowisko energetyczne oczekuje dalszego rozwoju tego rozwiązania. Sierpniowe niedobory mocy pokazały, że podobne innowacyjne działania, służące poprawie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego są Polsce potrzebne – mówi Andrzej Tersa, prezes Energa SA.

Grupa Energa jest w Polsce liderem zarządzania popytem na energię elektryczną (Demand Side Response, DSR). Celem działań podejmowanych przez spółkę Enspirion jest optymalne wykorzystanie dostępnych w systemie mocy, co będzie miało istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

 – Proponowany przez nas model zarządzania popytem gwarantuje maksymalizację poziomu bezpieczeństwa i atrakcyjności usługi zarówno operatorowi systemu przesyłowego, jak i podmiotom biorącym udział w redukcji poboru mocy – podkreśla Maciej Bora, prezes spółki Enspirion.

Enspirion jest pierwszą w Polsce firmą, która rozpoczęła świadczenie usługi zarządzania popytem na energię elektryczną. Polega ona na zmniejszeniu zużycia energii przez klientów i przeniesieniu części popytu poza szczyt zapotrzebowania, na inny okres doby. Spółka dysponuje obecnie mocą do 409 NW, a do końca 2015 roku zamierza zwiększyć swój potencjał do 500 NW. Cały potencjał Polski szacuje się na 2 tys. NW.

W zamian za redukcję pobieranej z sieci energii, partnerzy procesu otrzymują stosowne wynagrodzenie. Do redukcji przystępują dobrowolnie, po kalkulacji korzyści wynikających z wynagrodzenia za jej przeprowadzenie. 

Jak działają negawaty w Enspirion?

Procedura wytworzenia negawatów w Grupie Energa rozpoczyna się na siedem godzin przed planowanym zapotrzebowaniem na redukcję mocy, kiedy PSE informuje o tych planach spółkę Enspirion. Ta przekazuje informację o planowanej redukcji energii swoim klientom. Prognozowanie redukcji mocy możliwe jest dzięki zaawansowanym procesom monitoringu obciążenia sieci i prognozowania zużycia energii. Ostateczna decyzja o realizacji redukcji mocy jest podejmowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, najpóźniej na 3 godziny przed oczekiwaną redukcją zapotrzebowania na moc. Od momentu otrzymania komunikatu z PSE, Enspirion najpóźniej w ciągu godziny przekazuje tę informację swoim klientom. Wówczas klienci redukują pobór energii elektrycznej z sieci zgodnie z podpisanymi z Enspirion umowami.

Ograniczenie energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej przez odbiorców może być realizowane poprzez:

  • przesunięcie poboru energii w inne pory doby,
  • zmianę punktów pracy pomocniczych elementów procesu, które nie mają bezpośredniego wpływu na produkcję,
  • zbuforowanie procesu produkcji poprzez zmagazynowanie energii w obiektach chłodniczych lub wykorzystanie zapasów magazynowych,
  • generację energii elektrycznej z własnych źródeł wytwórczych.

Najwyższym potencjałem redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną dysponują odbiorcy przemysłowi prowadzący energochłonne procesy technologiczne, jak kopalnie węgla brunatnego czy cementownie.

Źródło: Energa

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl