Naczelna Organizacja Techniczna ma 70 lat - FSNT-NOT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Naczelna Organizacja Techniczna ma 70 lat
drukuj stronę
poleć znajomemu

Naczelna Organizacja Techniczna ma 70 lat

Naczelna Organizacja Techniczna ma 70 lat
W sobotę (12 grudnia) minie 70 lat od powołania w Warszawie Naczelnej Organizacji Technicznej, zrzeszającej obecnie ok. 120 tys. członków.

12 grudnia 1945 r. grupa 50 przedstawicieli uczelni, zawodowych środowisk technicznych oraz reaktywowanych przedwojennych i nowych stowarzyszeń podjęła w Warszawie decyzję o powołaniu Naczelnej Organizacji Technicznej. Nawiązano w ten sposób do dwóch przedwojennych organizacji: Naczelnej Organizacji Inżynierów RP i Naczelnej Organizacji Stowarzyszeń Techników RP.

Przed wybuchem wojny środowiska techniczne były mocno rozwarstwione. Tymczasem NOT, w założeniu, miał być organizacją ogólnopolską i jednolitą, zrzeszającą wszelkie stowarzyszenia branżowe na szczeblu centralnym i regionalnym.

Nowa organizacja miała reprezentować wszystkie dziedziny techniki i branże gospodarcze oraz interesy inżynierów i techników. Dostępna była dla osób z wykształceniem technicznym wyższym i średnim. Statut NOT został przyjęty 30 stycznia 1946 r.

Obecnie NOT, jako związek Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, reprezentuje społeczność techniczną i integruje polskich techników i inżynierów, obejmując 39 branżowych stowarzyszeń naukowo-technicznych, reprezentujących wszystkie dziedziny techniki. Skupia ok. 120 tysięcy członków.

Organizacja prowadzi Muzeum Techniki i Przemysłu NOT i wydaje "Przegląd Techniczny". Do innych jej inicjatyw należy m.in. rozgrywana od 41 lat na terenie całego kraju Olimpiada Wiedzy Technicznej, konkurs Mistrz Techniki czy odbywający się od 2007 r. cykl konkursów "Młody Innowator", skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Od 1993 r. redakcja "Przegląd Techniczny" rozpisuje plebiscyt o tytuł "Złotego Inżyniera".

Nawiązując do przedwojennej tradycji, NOT organizuje Kongresy Techników. Ostatni, pod hasłem "Technika – społeczeństwu wiedzy", został zapoczątkowany na VIII Forum Inżynierskim w Poznaniu w 2010 r., a zakończył się sesją w Łodzi w maju 2011 r.

NOT wydaje też w Polsce Kartę Zawodową Inżynierów Europejskich (ENGCARD), która - zgodnie z dyrektywą UE - ułatwia mobilność i uznawanie kwalifikacji w granicach Unii Europejskiej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl