Nowe metody pozyskiwania energii są napędzane przez zapotrzebowanie na zrównoważone urządzenia - POZYSKIWANIE ENERGII - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - ENERGY HARVESTING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe metody pozyskiwania energii są napędzane przez zapotrzebowanie na zrównoważone urządzenia
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe metody pozyskiwania energii są napędzane przez zapotrzebowanie na zrównoważone urządzenia

Nowe metody pozyskiwania energii są napędzane przez zapotrzebowanie na zrównoważone urządzenia

Według Frost & Sullivan, dzięki improwizowanej gęstości mocy i badaniom, technologia ta mogłaby wspierać również urządzenia o dużym zapotrzebowaniu na energię.

Pozyskiwanie energii (energy harvesting, EH) ma ogromny potencjał rynkowy, ponieważ jest to innowacja, umożliwiająca wprowadzanie technologii dla zużywających niewiele energii, niewymagających konserwacji urządzeń elektronicznych. W obszarze zastosowań zużywających niewiele energii, technologie EH oparte na energii słonecznej, termicznej lub mechanicznej okażą się najbardziej obiecujące. Ponieważ wyeliminowanie baterii jest podstawową korzyścią z zastosowania EH, technologie te są nieodłączną częścią trendu, który dąży do większej efektywności energetycznej. Obszary zastosowań, które najbardziej skorzystają dzięki EH, obejmują branżę motoryzacyjną, usług komunalnych, przemysł, sektor obronny i lotniczy, branżę automatyki budowlanej, ochronę środowiska i opiekę zdrowotną. 

Według nowej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. „Innowacje w zakresie pozyskiwania energii wprowadzające przełomowe zmiany w kluczowych zastosowaniach”, (Energy Harvesting Innovations Disrupting Key Applications) wynika, że zrównoważony rozwój, zdolność utrzymania produktywności i aktywnego działania przez długi czas pozytywnie wpłyną na przyjęcie technologii EH w różnych branżach. Co więcej, lepszej jakości systemy EH z improwizowaną gęstością mocy zwiększą przychody z linii produktowych.

Ponieważ gęstość mocy oferowana przez mikrotechnologie EH jest obecnie niezbyt wysoka, rozwiązania te są wykorzystywane głównie do wydłużania życia baterii, nie jako jedyne źródło energii. Choć postęp technologiczny umożliwił pozyskiwanie energii z różnych źródeł w otoczeniu, użytkownicy końcowi wciąż nie są w stanie zasilać urządzeń o dużym zużyciu energii za pomocą technologii EH. 

 – W miarę wzrostu zakresu zastosowań technologii EH, pojawiać się będą nowe typy urządzeń EH o zaawansowanych funkcjach. Co więcej, prace badawcze w rozmaitych obszarach, takich jak manipulacja urządzeniami w skali nano oraz nanomateriały, otworzą drzwi do wyższej efektywności EH  zauważa analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan, Sitanshu Shastri.

Kraje szybko wdrożą polityki regulacyjne i fiskalne w celu zapewnienia szerokiej integracji efektywnych technologii EH, co pomoże zminimalizować emisje związków węgla i zmaksymalizować efektywność energetyczną. Działania integracyjne oraz zwiększona dostępność nowoczesnych produktów ułatwią rozwój inteligentnych, ekologicznych technologii EH. 

Jednakże wysoki początkowy koszt technologii EH będzie główną przeszkodą dla ich wdrażania. Choć rozwiązania te oferują solidny zwrot z inwestycji w ciągu 5-8 lat, użytkownikom końcowym często trudno jest zrozumieć i wyliczyć tę wartość. Zatem użytkownicy końcowi ostatecznie dokonują powierzchownego porównania rozwiązań EH z tańszymi bateriami. 

Osiągnięcie szerokiego przyjęcia technologii EH zajmie sporo czasu, ponieważ rynek baterii ma mocną pozycję i konieczna jest edukacja, by zmienić punkt widzenia użytkowników końcowych. Co więcej, systemy EH muszą przechowywać energię, jako że jej źródła nie zawsze są dostępne. Na przykład energia słoneczna jest niedostępna w nocy i nie ma wibracji, gdy silnik jest w stanie spoczynku. 

 – Pomimo tych wyzwań, kilka produktów zostało już wprowadzonych na rynek i gotowe urządzenia EH są już dostępne. Te nowe urządzenia będą zyskiwały wraz ze spadkiem kosztu technik przechowywania energii dla EH, takich jak baterie cienkowarstwowe i superkondensatory – mówi Shastri.

Źródło: Frost & Sullivan
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl