Prywatna stacja ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu - NAPĘD ELEKTRYCZNY - SAMOCHODY ELEKTRYCZNE - PLUG-IN - STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH - MENNEKES - MILD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prywatna stacja ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prywatna stacja ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu

Prywatna stacja ładowania samochodów elektrycznych we własnym garażu
fot. Przykład stacji ładowania zainstalowanej w garażu (Mennekes)

Samochody elektryczne i hybrydowe już wkrótce powinny stać się bardziej widoczne na naszych drogach. Decydując się na zakup takiego auta nie jesteśmy skazani, jak w przypadku samochodów spalinowych, na korzystanie z publicznych stacji, gdyż producenci oferują już prywatne stacje ładowania, które można zainstalować we własnym garażu.   

Rodzaje samochodów elektrycznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów samochodów elektrycznych. Oprócz tych w pełni elektrycznych mamy też samochody mikrohybrydowe, samochody zasilane napędem typu mild oraz pojazdy z pełnym napędem hybrydowym. Ponadto do wyboru są jeszcze samochody hybrydowe typu plug-in, których akumulatory można doładowywać z domowego gniazda elektrycznego. Te oraz pojazdy w pełni elektryczne zużywają największą ilość energii. Układ hybrydowy typu plug-in jest wyposażony w mały silnik spalinowy z generatorem zapewniającym doładowywanie akumulatorów (tzw. range extender), zwiększając w ten sposób zasięg pojazdu. Samochody w pełni elektryczne nie posiadają silnika spalinowego.

Unia promuje elektryczne samochody

Unia Europejska chce ograniczyć zużycie ropy naftowej w transporcie na rzecz paliw alternatywnych: LPG, LNG, CNG i energii elektrycznej. W ramach pakietu: "Czysta energia dla transportu", Unia planuje rozwijać infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, czego efektem ma być powstanie w Europie sieci punktów do ładowania aut elektrycznych. Te działania nie ominą Polski, ponieważ zgodnie z założeniami pakietu, w ciągu najbliższych 5 lat nasz kraj powinien posiadać 46 tys. punktów ładujących, a póki co, według danych ośrodka analitycznego ThinkTank zawartych w raporcie "Przyszłość miast", mamy ich około 250.

Ładowanie w domu

Producenci jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują stacje ładowania, które można zainstalować we własnym garażu. Szybkość i czas ładowania samochodu zależą od różnych czynników, np. od stanu naładowania akumulatora oraz rodzaju połączenia z punktem ładowania. Przy połączeniu jednofazowym do standardowego gniazda sieciowego 16A/230V (3,7 kW), samochód będzie się ładował nawet 11 godzin. Użycie złącza trójfazowego 32A/400V znacznie skraca ten czas. Rozsądnym krokiem jest dostosowanie mocy domowej stacji ładowania do pojemności akumulatora samochodu. Największą elastyczność zapewni domowa stacja ładowania o mocy np. 22 kW, którą można zainstalować np. w garażu. Taka stacja umożliwia ładowanie wszystkich rodzajów samochodów elektrycznych, niezależnie od tego czy pojazd jest wyposażony w ładowarkę 3,7, 7,4, 11 lub 22 kW. Co ciekawe niektóre modele takich stacji wyposażone są w bezprzewodowe połączenie z internetem, co daje możliwość włączenia lub wyłączenia ładowania samochodu za pomocą aplikacji na smartfonie czy tablecie.

W Europie samochody elektrycznych cieszą się coraz większą popularnością. (Fot.: Smart)

W Europie samochody elektrycznych cieszą się coraz większą popularnością. (fot.: Smart)

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl