Fotowoltaika najbardziej obywatelską technologią produkcji energii elektrycznej w Polsce - FOTOWOLTAIKA - OZE - ELEKTROWNIA SŁONECZNA - INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE - INSTALACJE SOLARNE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - ENERGETYKA OBYWATELSKA - INSTALACJA DACHOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Fotowoltaika najbardziej obywatelską technologią produkcji energii elektrycznej w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Fotowoltaika najbardziej obywatelską technologią produkcji energii elektrycznej w Polsce

Fotowoltaika najbardziej obywatelską technologią produkcji energii elektrycznej w Polsce

Aktualnie w Polsce funkcjonuje ponad 100 naziemnych i ponad 4500 nadachowych elektrowni słonecznych. Pomimo barier regulacyjnych i oporu lobby koncernów energetycznych energetyka słoneczna zaczyna rozwijać się w naszym kraju. Właściciele ww. instalacji słonecznych stanowią najliczniejszą w Polsce grupę społeczną produkującą energię elektryczną, co jest najlepszym dowodem na obywatelski charakter tej technologii. Dla przykładu w Niemczech funkcjonuje ponad 1,5 miliona elektrowni słonecznych.

Fotowoltaika to jedyna technologia odnawialnych źródeł energii dająca możliwość inwestowania tak szerokiej grupie osób. Przykład Niemiec wskazuje, iż w przypadku instalacji słonecznych inwestorzy są bardzo rozdrobnieni z dominacją tzw. nieprofesjonalnych inwestorów, na co dzień niezwiązanych z branżą energetyczną.

 – Fotowoltaika ze względu na swój prospołeczny charakter tworzy wszystkim obywatelom szansę inwestowania, posiadania i w dłuższej perspektywie zarabiania na własnych źródłach energii. Przykład naszych zachodnich sąsiadów pokazuje, iż w fotowoltaice dominują lokalne podmioty. Aż 38% mocy należy do osób indywidualnych i rolników, którzy nie są związani profesjonalnie z energetyką, a PV dało im możliwość inwestowania wolnych środków  wskazuje Klaudiusz Kalisz, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energii Słoneczniej (PSES).

Dodatkowo energetyka słoneczna w przeciwieństwie do innych źródeł energii nie wzbudza społecznych oporów i cieszy się powszechnym poparciem.

 – Związane jest to z bezpośrednim wpływem, a raczej brakiem wpływu elektrowni słonecznej na otoczenie. Nie emituje ona ani hałasu ani odoru, a ponadto jej wpływ na lokalny krajobraz jest znikomy ze względu na niską zabudowę lub umiejscowienie na dachu – komentuje Paweł Czaus, sekretarz Porozumienia Branży PV.

Zakres społecznego oddziaływania rozwoju PV - inwestorzy

Zakres społecznego oddziaływania rozwoju PV - inwestorzy

Obecnie toczą się prace nad nowelizacją ustawy OZE. Już dziś sondaże wskazują, że Polacy akceptuję energię odnawialną i chcą zwiększenia jej udziału w krajowym miksie energetycznym. Zadaniem rządu jest dywersyfikacja źródeł energii poprzez wspieranie zarówno źródeł konwencjonalnych, jak również dynamicznie rozwijających się technologii odnawialnych, takich jak fotowoltaika, które doskonale uzupełniają się z tradycyjnymi metodami wytwarzania energii.

Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Energii Słonecznej

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl