Oprogramowanie do projektowania sensorów powstanie na Politechnice Gdańskiej - POLITECHNIKA GDAŃSKA - EDISON - ELEKTRONIKA MEDYCZNA - SENSORY - INTERNET RZECZY - BIOSENSORY - SIECI SENSOROWE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Oprogramowanie do projektowania sensorów powstanie na Politechnice Gdańskiej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oprogramowanie do projektowania sensorów powstanie na Politechnice Gdańskiej

Oprogramowanie do projektowania sensorów powstanie na Politechnice Gdańskiej
fot. Farnell element14
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej chcą przygotować program do projektowania m.in. biosensorów i sensorów, a także układów elektronicznych. To elementy, które przydadzą się m.in. w diagnostyce medycznej czy budowaniu inteligentnych miast.

 Sensory stanowią podstawowy element przyszłych systemów ICT, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, ochronę zdrowia, ekologię, transport, bezpieczeństwo i wiele innych kwestii. Na bazie czujników i łączności bezprzewodowej tworzone są sieci sensorowe i powstają inteligentne środowiska dostosowujące się do potrzeb ludzi, czy też sieci poprawiające bezpieczeństwo i komfort życia obywateli – wyjaśnia kierownik projektu EDISON prof. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG.

Badacze w ramach projektu „EDISON Projektowanie elektromagnetyczne giętkich sensorów” chcą opracować i wprowadzić na światowe rynki zaawansowany program komputerowy służący do projektowania biosensorów i sensorów wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Program ten służyć będzie również do projektowania układów elektronicznych wysokiej częstotliwości (pozwalających na zdalny odczyt mierzonych danych) i przeznaczonych do zastosowań m.in. w ciągłej diagnostyce medycznej, inteligentnych miastach, domach i innych środowiskach, a także w szerszym kontekście Internetu rzeczy – IoT (ang. Internet of Things). O projekcie poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele biura prasowego PG.

  Inteligentne zegarki, takie jak np. AppleWatch czy SamsungGear, mają wbudowane sensory mierzące puls i temperaturę. Inne czujniki, np. mierzące wilgotność skóry albo stopień nasycenia krwi tlenem, mogą być wszyte w opaskę na czoło lub w bransoletkę, kolejne zaś umieszczone w podeszwach butów, a nawet w koszulce. Cały ich zestaw tworzy minisieć, której poszczególne węzły przesyłają wyniki pomiarów drogą bezprzewodową do telefonu komórkowego, w celu dalszej obróbki i analizy. Nowo opracowywane generacje czujników, np. biosensory, mogą być umieszczone na ciele człowieka, np. na skórze, stąd muszą być giętkie i elastyczne – opowiada prof. Mrozowski.

Konstruktorzy takich umieszczanych na ciele sensorów muszą odpowiednio dobrać ich kształt, wymiary i materiał, żeby z jednej strony czujnik funkcjonował prawidłowo, a z drugiej - aby rozciągał się, był wytrzymały i dobrze przylegał do ciała.

Projektowanie tego typu urządzeń odbywa się z użyciem zaawansowanego i drogiego oprogramowania i polega na przeprowadzeniu setek czasochłonnych obliczeń. Wszystko po to, by znaleźć najbardziej odpowiedni z punktu widzenia właściwości elektromagnetycznych kształt sensora. W projekcie EDISON opracowane zostanie nowe narzędzie, które usprawni ten proces.

Partnerem Politechniki Gdańskiej w projekcie EDISON będzie firma EM Invent założona przez pracowników PG. W działaniach będą też uczestniczyć studenci, doktorzy, krajowe i zagraniczne firmy, które m.in. udostępnią własne konstrukcje czujników, anten i układów bezprzewodowych na potrzeby projektu. Nieoceniony będzie także udział zagranicznych naukowców.

Rezultatami projektu już zainteresowane są pierwsze firmy.

Projekt realizowany będzie dzięki środkom z konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pod nazwą TEAM-TECH. Konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3 mln zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl