Jak gmina może dofinansować przydomową elektrownię? - OZE - DOFINANSOWANIE - PRZYDOMOWE ELEKTROWNIE - WFOŚIGW - MIKROINSTALACJE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - PROSUMENT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jak gmina może dofinansować przydomową elektrownię?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak gmina może dofinansować przydomową elektrownię?

Jak gmina może dofinansować przydomową elektrownię?

Samorządy zaczynają stawiać na odnawialne źródła energii. Po farmach wiatrowych przyszedł czas na panele fotowoltaiczne. Zachętą do inwestycji w prąd ze słońca ma być pomoc finansowa na zakup nowoczesnej instalacji.

Część Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowało programy, które zakładają dofinansowania do przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców gmin w obrębie danego województwa. Oczywiście wsparcie inwestycji proekologicznych w Polsce kształtuje się bardzo różnie w zależności od regionu.

W kilku regionach Polski chętni mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych na poziomie nawet 40 procent.

 – To działania prowadzone w zastępstwie programu Prosument, na mocy którego inwestorzy indywidualni mogli składać wnioski o dofinansowanie przydomowych instalacji. Po ubiegłorocznym wstrzymaniu programu Prosument, zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nie spadało i wnioski nadal spływały do WFOŚiGW oraz gmin. Nowe założenia dotacji są w opracowaniu. Czy będą to jak do tej pory pożyczki bezzwrotne - póki co nie wiemy – wyjaśnia Krzysztof Dziaduszyński ekspert ds. OZE  Energii dla firm S.A.

Gminy stały się podmiotami uprawnionymi do planowania i co więcej zarządzania aktywną polityką energetycznej. Stoją przed szansą wykorzystania możliwości finansowania inwestycji w zakresie tworzenia nowego modelu gospodarki energetycznej, w którym to gmina stanie się partnerem dla firm sektora energetycznego.

Gwałtowne zmiany klimatyczne pobudzają  rozwój nowych technologii, które wspomagają wytwarzanie energii na własne potrzeby oraz jej magazynowanie. Służą temu bardzo efektywne technologie produkujące energie rozproszoną. Podejście proekologiczne musi wejść w poziom zarządzania gospodarką energetyczną także Polsce. W gminach, gdzie wielu rolników prowadzi ogromne przedsiębiorstwa, które generują olbrzymi pobór mocy, daleki od zrównoważonego zarządzania energią, takie rozwiązanie może przynieść określone korzyści, a przede wszystkim oszczędności.

Szacowany koszt średniej wielkości instalacji 12 paneli o mocy 3 kW z wliczonym montażem to wydatek rzędu ok 25 000 zł plus 8 proc. VAT. Niektóre wojewódzkie fundusze, które wcześniej niechętnie podchodziły do finansowania mniejszych inwestycji w gospodarstwach domowych, planują skupić się na współpracy z większymi podmiotami, na przykład wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Ruszają też dotacje unijne - w niektórych regionach poziom dofinansowania instalacji systemów fotowoltaicznych może osiągnąć aż 85% kosztów inwestycji. W każdym z 16 województw przewidziano już realizację projektów OZE, których beneficjentami będą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jednocześnie wraz ze wzrostem zainteresowania OZE na rynku pojawiły się produkty bankowe umożliwiające sfinansowanie inwestycji.

 – O te pieniądze można i warto się postarać, mając w perspektywie naprawdę duże oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne – podsumowuje Dziaduszyński.

Rynek fotowoltaiki w Polsce stale rośnie. Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował czwartą już edycję Raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2016”. Według analizy, całkowita moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych (PV) przyłączonych do sieci wynosi 119,2 MW. W tym 87,7 MW to instalacje, które otrzymały świadectwa pochodzenia energii (stan na koniec I kwartału 2016 roku). Mikroinstalacje stanowiły już 31,5 MW, czyli 26% całkowitej mocy zainstalowanej (stan na koniec 2015 roku). 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl