System oBEMS zapewni lepsze powietrze i wyższą efektywność energetyczną w nowoczesnych biurowcach - INTELIGENTNE BUDYNKI - HVAC - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - MONITORING POWIETRZA - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - BIUROWCE - INTELIGENTNY BIUROWIEC - OBEMS - VPPLANT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności System oBEMS zapewni lepsze powietrze i wyższą efektywność energetyczną w nowoczesnych biurowcach
drukuj stronę
poleć znajomemu

System oBEMS zapewni lepsze powietrze i wyższą efektywność energetyczną w nowoczesnych biurowcach

System oBEMS zapewni lepsze powietrze i wyższą efektywność energetyczną w nowoczesnych biurowcach
fot. Górnośląski Park Przemysłowy

Spółka Virtual Power Plant otrzymała prawie 3,5 mln zł z Funduszy Europejskich na realizację projektu oBEMS (Office Building Energy Management System) 

Virtual Power Plant Sp. z o.o. (VPPlant) rozpoczęła prace nad stworzeniem inteligentnej nakładki sprzętowo-programowej na systemy automatyki budynków biurowych i opracowanie nowej metody zarządzania komfortem odczuwalnym przez ludzi oraz konsumpcji prądu i ciepła w biurowcach. Cel? Lepsza jakość powietrza wewnątrz biurowców oraz ograniczenie zapotrzebowania na energię i mniejsze rachunki za prąd dla zarządców biurowców oraz. Spółka otrzymała na prace badawczo-rozwojowe dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w wysokości  3 481 604,54 zł zł. Koszt całego projektu to 4 604 371,28 zł.

Układy HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) odpowiadają za ponad 50% kosztów zużywanej energii w europejskich budynkach biurowych. Tradycyjne sterowanie tymi układami nie jest na bieżąco dopasowywane do obciążenia budynków, co skutkuje brakiem odpowiednich poziomów komfortu oraz nieracjonalną konsumpcją energii elektrycznej i ciepła.

oBEMS (Office Building Energy Management System) – taką nazwę nosi projekt – będzie optymalizatorem dla układów wentylacji w funkcji utrzymywania zadanego poziomu komfortu oraz redukcji wydatków na prąd i ciepło. Innowacja zostanie oparta na połączeniu bieżącego zarządzania klimatem wewnętrznym w biurowcach z wykorzystaniem multisensorycznej mapy komfortu oraz nisko-inwazyjnej metody integracji z systemami typu BMS (Building Management System). Dotychczas takie powiązanie miało miejsce w sferze koncepcyjnej – ze względu na wysokie koszty integracji BMS z dodatkowymi czujnikami niezbędnymi do bieżącego zarządzania komfortem.

  Przystępując kilka miesięcy temu do prac nad wnioskiem w konkursie NCBR zadaliśmy sobie kilka pytań: „W jaki sposób sterować wymuszoną wentylacją w powiązaniu z bieżącym obciążeniem, wielowymiarową mapą komfortu w przestrzeni nowoczesnych biur?” oraz „jaki może być potencjał osiągania oszczędności w holistycznym ujęciu zarządzania budynkiem biurowym jako rezerwuarem świeżego powietrza oraz energii magazynowanej przez strukturę biurowca?” – wyjaśnia początki projektu Grzegorz Nowaczewski, prezes VPPlant.

  Analiza publikacji naukowych oraz rynku w Europie i w USA, konsultacje z ekspertami oraz nasze wcześniejsze doświadczenia wywodzące się z tworzenia systemów optymalizacyjnych w budynkach – umożliwiły nam przygotowanie koncepcji innowacyjnego systemu oBEMS. W pierwszej kolejności rynkiem dla wyników naszego projektu badawczego będzie około 700 nowoczesnych budynków biurowych, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w Warszawie – dodaje Nowaczewski.

VPPlant do projektu badawczego zaprosiła najlepszych polskich ekspertów. Realizując prace badawcze pracownicy VPPlant będą współpracować z Laboratorium Automatyzacji Procesów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kierownikiem Rady Naukowej projektu jest prof. dr hab. inż. Jerzy Mikulik z Katedry Inżynierii Zarządzania na Wydziale Zarządzania AGH.

Rynkiem docelowym oBEMS są biurowce ze sprawnymi układami HVAC zarządzanymi przez systemy automatyki budynkowej. Wdrożenie projektu zlokalizowane w największych polskich aglomeracjach nowoczesne biurowce w skali kraju istotnie zredukuje popyt na energię elektryczną również w godzinach szczytowego zapotrzebowania w krajowym systemie energetycznym. Implementacja oBEMS będzie wspierać także europejską dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. oBEMS jest rozszerzeniem na budynki biurowe – opracowanej i wdrożonej przez VPPlant aplikacji Enabler DSR, która była współfinansowana w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl