Bosch wdraża rozwiązania druku 3D polskiej firmy Zortrax - BOSCH - DRUK 3D - ZORTRAX
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Bosch wdraża rozwiązania druku 3D polskiej firmy Zortrax
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bosch wdraża rozwiązania druku 3D polskiej firmy Zortrax

Bosch wdraża rozwiązania druku 3D polskiej firmy Zortrax
fot. Zortrax

W ciągu kilku miesięcy fabryka koncernu Bosch we francuskim Mondeville zaoszczędziła co najmniej 80 tysięcy euro, dzięki wykorzystaniu drukarek 3D Zortrax M200.

Drukarki 3D Zortrax M200 pozwalają inżynierom przyspieszyć przebieg procesu projektowania, tworzenia prototypów i wyrobu specjalistycznych narzędzi, które wykorzystywane są później przez pracowników fabryki podczas montażu modułów i części w urządzeniach elektronicznych.

Blisko rok temu managerowie i inżynierowie pracujący w zakładzie produkcyjnym koncernu Bosch we francuskim Mondeville postanowili wykorzystać w praktyce technologię druku 3D. Spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku zdecydowali się na drukarki 3D Zortrax. W swoim wyborze wzięli pod uwagę najlepszy stosunek jakości do ceny, wysoką precyzję oferowanego druku 3D, niezawodność oraz wygodę i łatwość użytkowania. Czas pokazał, że zarówno decyzja o wykorzystaniu w fabryce druku 3D, jak i ta o wyborze dostawcy, była trafiona. Potwierdzają to rezultaty wdrożenia. Przedstawiciele koncernu Bosch podkreślają, że zastosowanie drukarek 3D Zortrax M200, w ciągu ostatnich kilku miesięcy pozwoliło nie tylko udoskonalić wiele technicznych procesów produkcyjnych, ale też zaoszczędzić dziesiątki tysięcy euro.

Zakład produkcyjny Bosch w Mondeville zatrudnia ponad 700 pracowników i specjalizuje się w wytwarzaniu części elektronicznych i mechatronicznych na potrzeby branży motoryzacyjnej. Złożenie pojedynczego modułu wymaga precyzji, dbałości o szczegóły i nierzadko jest bardzo czasochłonne. Sposobem na usprawnienie tych procesów było wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Drukarki 3D Zortrax M200 udowodniły, że idealnie sprawdzają się w pracochłonnym procesie projektowania, tworzenia prototypów i wytwarzania gotowych narzędzi.

Zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązań druku 3D dostarczanych przez firmę Zortrax dlatego, że słyszeliśmy bardzo pochlebne opinie dotyczące drukarki M200. Wiedzieliśmy też, że urządzenie to gwarantuje wysoką jakość wydruku. Patrząc wstecz, mogę z całą pewnością stwierdzić, że był to świetny wybór, który pozwolił nam zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Od momentu wdrożenia zaoszczędziliśmy ponad 80 000 euro – mówi Frederic Boumaza, dyrektor zarządzający fabryki Bosch w Mondeville.

Z punktu widzenia inżyniera, technologia druku 3D ułatwiła i przyśpieszyła przebieg prac związanych z projektowaniem i tworzeniem prototypów do specjalistycznego oprzyrządowania, stosowanego przez pracowników hali produkcyjnej. Zwracają oni szczególną uwagę na zintegrowanie sprzętu, w tym urządzeń, dedykowanego oprogramowania oraz wysokiej jakości materiałów, a także na niezawodność wyposażenia dostarczonego przez firmę Zortrax.

Prawdziwe korzyści płynące z zastosowania technologii druku 3D można dostrzec wyłącznie w rzeczywistych warunkach przemysłowych. Inżynierowie i technolodzy mogli zwiększyć precyzję i podnieść jakość wielu czasochłonnych procesów montażowych. W rezultacie wzrosła efektywność personelu i produktywność w całym zakładzie. Drukarki 3D marki Zortrax zainteresowały także inżynierów pracujących w Mondeville, którzy zaczęli z nich korzystać podczas produkcji części zamiennych do maszyn oraz sprzętu używanego w obrębie linii produkcyjnej.

 – Nasze zakłady produkują ponad 15 milionów sztuk wyposażenia rocznie. Aby zapewnić ciągłość i wysoką jakość procesów produkcyjnych, nasz dział techniczny musi nieustannie dbać o utrzymywanie setek urządzeń w nienagannym stanie. Drukarki 3D marki Zortrax pozwolą nam na produkowanie wielu niezbędnych części właściwie w momencie, w którym pojawi się na nie zapotrzebowanie – mówi Frederic Boumaza. 

Jak podkreślają inżynierowie koncernu Bosch, koszty produkcji związane z wymianą części są nieporównywalnie niższe niż koszty ich zakupu od dostawcy. Na przykład zestaw plastikowych nakładek o prostej konstrukcji, umieszczanych w głowicy robota rozmieszczającego części elektroniczne na obwodzie drukowanym, może kosztować 450 euro, podczas gdy wydrukowanie ich zajmie tylko kilka godzin i będzie wiązało się z kosztami w wysokości ok. 1 euro.

Drukarki 3D Zortrax od wielu miesięcy, niemal bez przerwy pracują w zakładzie w miejscowości Mondeville. Dzięki kompaktowej i solidnej konstrukcji, nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji ani regulacji.

Źródło: Zortrax

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl