Energia elektryczna z fal spokojnego morza - ENERGIA FAL MORSKICH - ENERGIA PŁYWÓW - MORZE BAŁTYCKIE - CROWDFUNDING - SMALLE TECHNOLOGIES - EFORCIS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energia elektryczna z fal spokojnego morza
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energia elektryczna z fal spokojnego morza

Energia elektryczna z fal spokojnego morza
fot. Smalle Technologies

Energię elektryczną na Bałtyku będziemy mogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza do generacji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu. Równowartość miliona złotych na rozwój projektu Hiszpanie pozyskali ze… zbiórki internetowej.

Technologia „eForcis” opracowana przez hiszpański startup Smalle Technologies wykorzystuje energię fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Nie byłoby w tym nic odkrywczego gdyby nie fakt, że dzięki wykorzystaniu indukcji elektromagnetycznej boje są w stanie produkować energię w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na wysokość fal.

Generatory w mierzących kilka metrów wysokości instalacjach są na tyle delikatne, że mogą produkować energię elektryczną nawet przy najmniejszych ruchach w polu magnetycznym. Dzięki temu urządzenia nadają się nawet na spokojne morza, pozbawione dużych pływów ─ jak choćby Bałtyk.

Energia produkowana przez boje magazynowana jest w akumulatorach, które po naładowaniu sprowadza się na ląd. Dzięki temu znika problem budowy podmorskich kabli. Urządzenia mogą też zasilać obiekty na morzu ─ na przykład boje znakowe, meteorologiczne, urządzenia służące do hodowli ryb, a w większej skali nawet platformy wiertnicze.

W styczniu Smalle Technologies poinformowała, że dzięki zbiórce zorganizowanej na stronie crowdfundingowej Crowdcube Spain udało jej się zgromadzić ponad 240 tys. euro (120% zakładanej kwoty) na współfinansowanie kampanii marketingowej produktu na świecie.

Hiszpański statrup ma ambitny plan ─ instalację aż 4 tys. takich boi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Firma zapewnia, że technologia jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu. Elementy składowe konstruuje się z trwałych materiałów, które nawet po zużyciu mogą w większości zostać ponownie wykorzystane.

Elektrownie wykorzystujące energię kinetyczną wód na morzu zdobywają coraz większy kawałek energetycznego tortu. Jak wyglądało to do tej pory? O tym piszemy w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl