Od kwietnia wrasta wydajność paneli PV - PANELE FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Od kwietnia wrasta wydajność paneli PV
drukuj stronę
poleć znajomemu

Od kwietnia wrasta wydajność paneli PV

Od kwietnia wrasta wydajność paneli PV
fot. Caldoris Polska

W kwietniu rozpoczął się okres najlepszych w Polsce warunków pogodowych do korzystania z paneli fotowoltaicznych. Niestabilna pogoda w lecie i wiosenne anomalia nie mają większego wpływu na wydajność instalacji PV w skali roku.

Analizy działalności instalacji fotowoltaicznych przygotowane przez Caldoris Polska Sp. z o.o. pokazują, że od kwietnia moc generowana przez panele fotowoltaiczne wzrasta trzykrotnie w porównaniu z miesiącami zimowymi. Cykl najwyższej ich efektywności trwa do października. Wpływ na to ma nie tylko dłuższy okres promieniowania słonecznego w ciągu doby, ale również przestawienie na czas letni. Dzięki tej zmianie moment największej efektywności systemów fotowoltaicznych lepiej pokrywa się z rytmem dnia. Sprawia to, że prąd generowany przez instalację PV jest w znacznej części konsumowany na bieżące potrzeby, co istotnie zmniejsza konieczność pobierania energii elektrycznej z sieci.

– Montaż i uruchomienie instalacji PV wiosną pozwala od samego początku uzyskać maksymalną wydajność systemu i w związku z tym wygenerować największe oszczędności. Warunki pogodowe panujące do wczesnej jesieni dają gwarancję optymalnego wykorzystania prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne. Występujące wiosną anomalia ani letnie załamania aury nie mają większego wpływu na efektywność systemu fotowoltaicznego w skali roku, najważniejsza jest długość dnia. Dlatego, wbrew niektórym opiniom, inwestycja w panele PV w Polsce jest opłacalna – zauważa Piotr Czajkowski, Prezes Zarządu Caldoris Polska.

Jakie firmy powinny zainteresować się fotowoltaiką?

Głównym celem firm decydujących się na uruchomienie instalacji PV jest uzyskanie częściowej niezależności energetycznej oraz obniżenie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W związku z tym, aby mieć pewność, że inwestycja przyniesie spodziewane korzyści warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Są nimi rodzaj i ilość wykorzystywanych w codziennej działalności urządzeń elektrycznych, jak również pora prowadzenia działalności. Nad instalacją PV powinni szczególnie zastanowić się przedsiębiorcy, dla których nadchodzące miesiące będą wiązały się ze wzrostem kosztów za energię elektryczną.

– To między innymi przedstawiciele branży przetwórstwa spożywczego, właściciele sklepów i hurtowni czy zarządcy kompleksów usługowych oraz hoteli. Są to firmy, których szczyt zużycia energii pokrywa się z czasem największej efektywności systemów fotowoltaicznych. Ponadto istotnym elementem wyposażenia należących do nich obiektów są różnego rodzaju systemy chłodzenia oraz klimatyzacji. Należy pamiętać, że wytworzenie chłodu jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów, generującym duże zużycie prądu – dodaje Piotr Czajkowski z Caldoris Polska.

Wydawać by się mogło, że wraz ze wzrostem ilości wykorzystywanych urządzeń oraz wielkością firmy opłacalność inwestycji powinna wzrastać geometrycznie. Nie zawsze jednak musi tak być. Duże przedsiębiorstwa o znacznych potrzebach energetycznych korzystają z niższych stawek za energię elektryczną w porównaniu np. z przedstawicielami sektora MSP. Dlatego najważniejszym elementem projektu jest odpowiednie dopasowanie parametrów instalacji do potrzeb przedsiębiorstwa.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl