Krakowskie lotnisko ma robota pirotechnicznego - ROBOT - KRAKÓW - LOTNISKO - STRAŻ GRANICZNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Krakowskie lotnisko ma robota pirotechnicznego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Krakowskie lotnisko ma robota pirotechnicznego

Krakowskie lotnisko ma robota pirotechnicznego
Straż Graniczna w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice otrzymała robota pirotechnicznego. Urządzenie będzie używane przez funkcjonariuszy przy rozpoznawaniu oraz usuwaniu ładunków wybuchowych.

Robota przekazał wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Jest to pierwsze takie urządzenie na krakowskim lotnisku. Kosztowało 600 tys. zł, pieniądze pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na modernizację i utrzymanie przejść granicznych.

"Robot jest urządzeniem, które ułatwi pracę ludziom chroniącym lotnisko i pasażerów" - podkreślił Kracik.

Robot wyposażony jest w cztery kamery, w tym jedną kamerę podczerwieni, sprzęt do nagrywania przebiegu przeprowadzanych akcji oraz chwytak do przenoszenia przedmiotów o maksymalnej wadze 18 kg.

Urządzenie jest zdalnie sterowane przy użyciu niewielkiej konsoli w formie walizki. Konsola umożliwia także obsługę dodatkowego wyposażenia robota (m.in. kamer, chwytaka). Na ekranie konsoli wyświetlane są obrazy z kamer oraz informacje o stanie technicznym robota.

Pojazd sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 stopni. Jego niewielki rozmiar umożliwia prowadzenie akcji w trudnodostępnych miejscach, np. na pokładach samolotów, w autobusach i pociągach.

Robot przystosowany jest do działań w sytuacjach zagrożeń chemicznych, biologicznych, nuklearnych i promieniotwórczych oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mróz, upały czy opady.

"To bardzo przydatne dla nas urządzenie. Pozwala bezpiecznie ocenić zawartość podejrzanych pakunków, toreb, walizek i innych przedmiotów. Kamery na wysięgniku pozwalają zajrzeć w różne niedostępne dla człowieka miejsca, a przede wszystkim pozwalają pozostawać operatorowi w bezpiecznej odległości" - ocenił rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Marek Jarosiński.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce, które w zeszłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. Na lotnisku regularne operacje wykonuje 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi. RGR

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl