Praca - 5G Specification Engineer [rekrutacja online]
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.

strona główna PRACA Elektronika Oferta Nr 1860701
szukaj
Oferta z dnia: 15 maj 2020
poleć znajomemu
NOKIA
5G Specification Engineer [rekrutacja online]
miejsce pracy: /małopolskie
Zakres obowiązków:

Localization: Wrocław

Daily activities

Analysis and design of new products and related features for the 5G Radio Access Technology including:

  • Analysis of customer feature requirements

  • Provisioning of feasibility studies

  • Interaction with 3GPP standardization delegates related to functions and procedures in 5G RAN

  • Specification of concepts and system-level features for 5G products (creating, updating and analyzing the specification of gNB)

  • Support in the creation of customer documentation and communication material

We work with:

  • Requirement Management Tools (IBM DOORS)

  • UML

  • Office Suite

  • JIRA

Our expectations:

  • Master of Science in telecommunication, computer science or equivalent area preferred

  • Minimum 3-5 years experience in mobile network product system engineering, development, system test or network engineering

  • Knowledge about 5G mobile network technology, radio system architecture, functions and standards.

  • Comprehensive knowledge of LTE and/or SRAN will be a plus

  • Experience with requirements engineering on system and network element level

  • Basic knowledge of agile development methods

  • Good interpersonal skills and capability to work in an international multi-site environment

  • Fluent in written and spoken English

  • Good analytical skills and open minded

Dodatkowe informacje:
Oferujemy:
Oferujemy:

  • stabilne zatrudnienie w nowoczesnej firmie na podstawie umowy o pracę

  • motywujący pakiet wynagrodzeń

  • szansę rozwoju osobistego i szkoleń związanych ze stanowiskiem pracy

  • możliwość skorzystania z atrakcyjnych warunków grupowego ubezpieczenia na życie

  • pracę w atmosferze współpracy