Modułowe urządzenia PLC – Sterowanie ruchem
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
poleć znajomemu

Modułowe urządzenia PLC – Sterowanie ruchem

Średnia ocena:
 

Panowanie nad sytuacją

Nowocześni wytwórcy nalegają na szybką i niezawodną produkcję. Oznacza to, że konstruktorzy maszyn muszą raz na zawsze znaleźć drogę prowadzącą do wzrostu wydajności, redukując przy tym czas przekazania instalacji użytkownikowi i minimalizując obsługę techniczną maszyny. Nie jest to proste zadanie. Jedną z dróg prowadzących do osiągnięcia tych celów, jest zwiększone zastosowanie technologii serwonapędów i Motion. Wiodącą pozycję na tej drodze ma Mitsubishi Electric, ze swoimi nowatorskimi napędami serwo, cechującymi się zaawansowaną funkcją autotuningu, praktycznie oznaczającą możliwość konfigurowania samego siebie. Do sterowania tymi systemami serwo, jak i wykonanymi przez innych producentów, System Q oferuje rozwiązania w zakresie od pojedynczych kart pozycjonujących lub Motion, do zaawansowanych CPU Motion, zdolnych do synchronicznego działania w wielu osiach.

Panowanie nad sytuacją

Wyjątkowa konstrukcja Systemu Q, pozwala użytkownikom wybierać i używać na tej samej platformie różnych kombinacji CPU. Przykładowo, jednostki centralne typu Motion mogą być stosowane niezależnie lub wspólnie z PLC, PC lub z CPU sterującym procesem. Dzięki zadedykowanej do sterowania ruchem sieci SSCNETIII, każde CPU typu Motion może sterować do 32 osi serwo. W dodatku, w pojedynczym rozwiązaniu opartym na Systemie Q, mogą zostać użyte trzy CPU Motion, urzeczywistniając zaawansowane sterowanie ruchem aż w 96 osiach.

Modułowe urządzenia PLC motion control graph

Użytkownikom, którzy nie potrzebują pełnego sterownika ruchu, System Q oferuje ponad 12 pojedynczych kart sterujących. Każdy rodzaj specjalnej karty funkcyjnej dostępny jest w zakresie 1, 2, 4 lub 8 osi sterujących, a metody sterowania obejmują otwarty kolektor, wyjście różnicowe i oczywiście SSCNETIII. Dostępne są również standardowe, ogólnego użytku karty z wyjściem impulsowym i karty szybkich liczników.

Jeśli uwzględni się ten szeroki zakres CPU Motion i zadedykowanych kart sterujących, łatwo zauważyć, jak można dostosować System Q do pracy z produktami serwo od prawie każdego producenta. Także z własnymi, całkowicie zoptymalizowanymi do użytku, zaawansowanymi rozwiązaniami serwo Mitsubishi Electric.

Komunikacja sieciowa: szybkość i pewność

SSCNET jest siecią rozwiniętą przez Mitsubishi Electric i zadedykowaną do sterowników ruchu. Przynosi ona wiele korzyści, umożliwiając szybką i bezpieczną komunikację nawet pomiędzy 96 systemami serwo i ich głównym sterownikiem.

Najnowszą wersją tej sieci jest SSCNETIII, mocny produkt trzeciej generacji. Pozwala na szybkie, w pełni dwukierunkowe transfery z szybkością do 50MB/s, gwarantując także czas cyklu systemu sieciowego, wynoszący 0,44 ms. Rozciąga się to na wszystkie 96 osi, zapewniając, że aplikacje użytkownika są rzeczywiście zsynchronizowanymi, całkowicie aktywnymi napędami serwo.

Zastosowanie światłowodów jest dla wszystkich użytkowników wielką zaletą, eliminując każdy problem związany z przypadkowym zakłóceniem elektrycznym, zniekształcającym proces szybkiej komunikacji. Oznacza to dla użytkowników SSCNETIII możliwość cieszenia się większą niezawodnością i elastycznością, ponieważ kable światłowodowe mogą zostać położone wszędzie tam, gdzie oni sobie tego życzą – nawet tuż obok dużych silników elektrycznych.

Gama produktów – przegląd procesorów ruchu

Typ Podstawowy sterownik ruchu Zaawansowany sterownik ruchu
Typ CPU Sterownik ruchu
Model Q172HCPU Q173HCPU
Liczba sterowanych osi 8 32
(do 96 osi, gdy w jednym systemie użyto 3 CPU)
Suma wejść/wyjść 4096/8192
Liczba pozycjonowanych punktów 3200
Pamięć programu 14kB programu PLC, 543kB całkowitej pamięci programu pozycjonowania serwo
Szybkość procesora / czas cyklu Czas cyklu 0,4ms (SV13)
Praca wieloprocesorowa Tak – do 3 procesorów Motion na 4 CPU w systemie
Przejdź do mitsubishi
Inne produkty tej firmy
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1N
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1N
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1S
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1S
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3G
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3G
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3U
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3U
REKLAMA
REKLAMA
Region
REKLAMA
Filtrowanie produktów
Firma:
filtruj
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl