Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
poleć znajomemu

Sterowniki modułowe PLC – integracja C i PC

Średnia ocena:
 

Technologia informacyjna pojawiła się jako pierwszorzędny kanał łączący obszar eksploatacji z funkcją zarządzania. Rozdzielane mogą być nie tylko dane produkcyjne czy informacje o jakości i harmonogramie; poprzez te same struktury może być uaktywniona obsługa urządzeń i ich eksploatacja.

Potęga IT w przemyśle

System Q, jako jedyny w swoim rodzaju, jest w stanie osadzić komputer PC bezpośrednio w sercu systemu sterującego, zabudowany w odpornej, przemysłowej obudowie i w pełni wyposażony w WindowsTM. Możliwości zastosowania i osiągnięte korzyści są niezwykłe: użytkownicy mają całkowitą swobodę wpisywania swojego własnego sterowania i mogą bezpośrednio pobudzać sterowanie we/wy.

Alternatywnie, komputer PC może być użyty jako wbudowana stacja monitorująca, instalacja z funkcjonującym programem SCADA, lub stworzona przez użytkownika aplikacja z wykorzystaniem Visual Basic.

Zgodnie z pomysłem pracy bezwentylatorowej, urządzenie zaprojektowano tak, żeby mogło mieć zaledwie kilka ruchomych części, ponieważ w czasie eksploatacji są one często przyczyną usterek. W istocie zasada ta rozciąga się na dodatkowy, silikonowy twardy dysk, który wcale nie ma ruchomych części, czyniąc System Q PC idealnym do pracy w środowisku przemysłowym.

Rozwiązanie to, oparte na PC zainstalowanym na płycie bazowej, może zostać wykorzystane w charakterze samodzielnego sterownika, lub, we współpracy z każdym innym CPU Systemu Q, do utworzenia wielokierunkowej platformy automatyzacji.

Tak proste, jak A, B, C

Jeśli platforma automatyzacji System Q zostanie podzielona pomiędzy A - CPU PLC i B – CPU do sterowania procesem, to C musi być z pewnością przemysłowym sterownikiem „C”. Ten zaawansowany sterownik może być programowany w standardowym C lub C++, otwierając świat automatyzacji i sterowania bezpośrednio dla tych inżynierów, którzy nie bazują na PLC. Co więcej, ponieważ „C” ma dobrze zdefiniowaną koncepcję programowania strukturalnego i elastyczną składnię, jest idealnym językiem do wielu procesów lub aplikacji, wykorzystujących skomplikowane operacje matematyczne.

Moduły procesorów Q06CCPU oraz Q12DCCPU zostały skrupulatnie zaprojektowany pod kątem wyeliminowania jak największej ilości elementów mających skłonność do uszkodzeń, włączając wentylatory i twarde dyski. Połączenie z szeroko stosowanym systemem operacyjnym VXWorks f-my Wind River czyni sterowniki C Mitsubishi potężnymi jednostkami centralnymi, dopasowanymi do środowiska przemysłowego. Ponadto, firma 3S-Smart Software Solutions oferuje wsparcie programistyczne, które dostarcza użytkownikom wygodnego środowiska zorientowanego obiektowo, wspomagającego tworzenie systemów wykorzystujących sterowniki CoDeSys.

W dodatku, oprogramowanie CoDeSys (Controller Development System) - niezależna sprzętowo i zgodna z IEC 61131-3 platforma programowania firmy 3S-Smart Oprogramowanie Solutions - dostarcza użytkownikowi użytecznego, zorientowanego obiektowo środowiska.

Zdalne zarządzanie

System Q oferuje różnorodne sposoby rozwiązania problemu zdalnego zarządzania.

Rozwiązania te mogą być stosowane niezależnie, lub połączone w wielofunkcyjne systemy.

  • Komunikacja sieciowa
    System Q wspiera ponad 50 różnych typów sieci i modułów komunikacyjnych, włączając Ethernet, MELSECNET/H, FL-NET, Profibus/DP, CCLink, DeviceNET, AS-interface, Modbus TCP, Modbus RTU i GP-IB. Komunikacja z poziomu pojedynczej platformy Systemu Q może być tak prosta, jak dobranie potrzebnego modułu.
  • Webserver
    QJ71WS96 jest zadedykowanym modułem serwera internetowego, który pasuje bezpośrednio do płyty bazowej Systemu Q. Oferuje możliwość wgrania własnych stron internetowych, transfer FTP jak również skrypty Java oraz 100 MB Ethernet, który bardziej niż kiedykolwiek ułatwia rozdzielanie informacji.
  • Telemetria
    Mitsubishi Electric oferuje dwa różne rozwiązania modemów: podstawowy i inteligentny. Obydwa typy dostępne są jako trzypasmowy GSM lub PSTN i cechują się całkowicie intuicyjnym programem do ustawiania. Programowanie z użyciem kodów sterujących Haynes’a staje się już sprawą przeszłości.

Interfejs MES

Wraz z modułem QJ71MES96, użytkownicy Systemu Q mają teraz możliwość bezpośredniego połączenia z komercyjnymi aplikacjami baz danych, jak Oracle, MS SQL Serwer i MS Access. Moduł MES wspiera dwukierunkowe przesyłanie danych do kilku baz danych, a komunikacja sterowana zdarzeniami zmniejsza obciążenie sieci. Zastosowanie modułu MES obniża koszt i komplikację systemu oraz powoduje, iż bramy sieciowe stają już się sprawą przeszłości.

Panele IPC

Technologia informacyjna wchodzi również do platformy automatyzacji Systemu Q, w formie przemysłowych komputerów osobistych (IPC). Urządzenia te są doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym na umieszczenie punktu dostępowego na PC bezpośrednio w otoczeniu produkcji. Panele te mogą być podłączone bezpośrednio do Systemu Q lub poprzez sieć, co zapewnia dopływ aktualnych informacji do wszystkich obszarów działania wprost z Systemu Q.

Paleta produktów – Jednostka centralna PC i sterownik C - przegląd

CPU Type PC C Controller
Model PPC-CPU852(MS)-512 Q06CCPU Q12DCCPU-V
Suma wejść/wyjść 4096
Pojemność pamięci Korzystanie z kart pamięci oznacza możliwość gromadzenia danych i programów do późniejszego wykorzystania
Pamięć programu 512MB (główna) / 2MB (cache) 32MB (główna) / 128kB podtrzymywana bateryjnie 128MB (główna) / 128kB podtrzymywana bateryjnie
Praca wieloprocesorowa (Maks. 4 CPU)
(Max. 4 CPUs)
Tak – jeden w całym systemie Tak
Przejdź do mitsubishi
Inne produkty tej firmy
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1N
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1N
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1S
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX1S
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3G
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3G
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3U
Kompaktowe urządzenia PLC – MELSEC FX3U
REKLAMA
REKLAMA
Region
REKLAMA
Filtrowanie produktów
Firma:
filtruj
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl