Cscape 9.5 - Obsługa zmiennych symbolicznych - CSCAPE HORNER APG PLC ZMIENNE SYMBOLICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
poleć znajomemu

Cscape 9.5 - Obsługa zmiennych symbolicznych

Firma: ASTOR Sp. z o. o.
Producent: Horner APG
Średnia ocena:
 

Horner APG – dostawca zintegrowanych sterowników PLC do małych i średnich aplikacji – udostępnił najnowszą wersję oprogramowania narzędziowego Cscape 9.5 rozbudowaną o obsługę zmiennych symbolicznych Tag Based IEC programming.Programowanie sterowników PLC z wykorzystaniem zmiennych symbolicznych to bardzo duże ułatwienie dla programistów, ponieważ nie muszą oni dbać o przydział adresów referencyjnych do zmiennych, które wykorzystują w programie sterującym. Odpowiedzialne za to jest oprogramowanie narzędziowe i firmware sterownika, a odwołanie się do konkretnej zmiennej w programie następuje po jej nazwie.

Aby przygotować algorytm sterowania z wykorzystaniem zmiennych symbolicznych, musimy wybrać odpowiedni edytor podczas tworzenia nowego programu. Obecnie Cscape nie umożliwia konwersji programu napisanego w różnych edytorach, o czym informuje użytkownika odpowiednie okno dialogowe.

Po utworzeniu nowego programu w lewej stronie oprogramowania Cscape wraz z oknem Projekt Nawigatora pojawi się okno Zmienne Programu. Standardowo dostępne są w nim dwie struktury: zmienne globalne (fizyczne wejścia i wyjścia sterownika, zmienne sieciowe oraz rejestry systemowe) oraz zmienne z podtrzymaniem stanu (Retain Variables). Użytkownik ma możliwość definiowania własnych struktur z własnymi nazwami w zależności od potrzeb danej aplikacji.

W ramach stworzonych struktur możliwe jest dodawanie dowolnych zmiennych symbolicznych opisanych następującymi parametrami:

  • Name – nazwa zmiennej,
  • Type – typ zmiennej,
  • Dim. – rozmiar zmiennej (jeśli zmienna jest typu tablicowego),
  • Attrib – atrybut zmiennej (odczyt/zapis lub tylko odczyt),
  • Init value – wartość inicjalizacyjna,
  • User Group – grupa, do której przypisana jest zmienna,
  • Description – dodatkowy, szerszy opis zmiennej.

W przypadku zmiennych, które mają być udostępniane do innych systemów sterowania lub systemów wizualizacji, użytkownik może samodzielnie przydzielić zmiennej adres referencyjny w strukturze pamięci sterownika. Dzięki temu możliwe będzie odpytanie o zmienną za pomocą dowolnego protokołu komunikacyjnego obsługiwanego przez sterownik Horner APG. Tak przygotowana lista zmiennych symbolicznych może być dowolnie sortowana i przeszukiwana przez użytkownika, wskazując miejsce jej wykorzystania w logice programu oraz ekranach operatorskich.

Budowanie aplikacji realizowane jest tak jak dotychczas. Program sterujący, jaki i ekrany operatorskie budujemy w oparciu o dostępne bloki funkcyjne, a zmienne pod poszczególne wejścia i wyjścia wskazujemy z rozwijanej listy.Nowa wersja Cscape oprócz obsługi zamiennych symbolicznych wyposażona została w polski interfejs programistyczny, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla wszystkich inżynierów, którzy nie mieli jeszcze okazji programować urządzeń Horner APG.

www.astor.com.pl/horner

Autor:
Piotr Adamczyk
Specjalista ds. systemów sterowania
tel. 12 424 00 66
piotr.adamczyk@astor.com.pl 

Inne produkty tej firmy
RSTi-EP CPE100 – następca serii VersaMax
RSTi-EP CPE100 – następca serii VersaMax
Proficy Machine Edition – aktualizacja oprogramowania od GE
Proficy Machine Edition – aktualizacja oprogramowania od GE
XSense - analizuj i oceniaj bezpieczeństwo sieci przemysłowej
XSense - analizuj i oceniaj bezpieczeństwo sieci przemysłowej
Centralizacja danych w przemysłowej sieci Ethernet. 5 kroków doboru switcha.
Centralizacja danych w przemysłowej sieci Ethernet. 5 kroków doboru switcha.
REKLAMA
REKLAMA
Region
REKLAMA
Filtrowanie produktów
Firma:
filtruj
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl